Eskimolar Kimdir? Hakkında Bilgiler

Eskimolar, Amerika’nın Kuzey Buz Denizi kıyılarında, Alaska’da, Labrador’da ve Grönland’da soğuk ve buzlu iklimde yaşayan bir halktır. Eskimolar ilk olarak 982 yılında Norveçli kaşif Kızıl Erik’in Görenland’a yaptığı seferde keşfedildi. Eskimoların gerçek adları “kusursuz insanlar” anlamına gelen Jnuit‘tir. Çiğ et yemek zorunda kaldıkları için çevre halklar tarafından “çiğ et yiyenler” anlamına gelen Eskimolar adı verilmiştir. Dünyada yakalışık 70.000 kadar Eskimo yaşamaktadır.

Gerçek Eskimolar Eskimoların yaşamı:
Eskimolar, göçebe kabile grupları halinde yaşarlar. Bazı kabileler binlerce kişilik, bazı kabileler ise 20-30 kişilik gruplar halinde yaşar. Toplam onbir kabile vardır. Kalacakları yerler, evleri ve yiyecekleri mevsime göre değişiklik gösterir. Geçimlerini geyik, karibular, fok, balina ve diğer balıkları avlayarak sağlarlar. Evleri fok ve ren geyiğinden yapılmış “tupik” denilen çadırlardır. Her çadırda anne, baba, çocuklar; bazende büyükanne ve büyükbaba yaşar. Kışın fok ve balina avlanmak için buz tutmuş denizlere doğru göç ederler; burada buz ve kardan yapılmış “igloo” adı verilen evlerde birden çok aile toplu olarak yaşar. Avlanma tüm aile reisleriyle ortaklaşa yapılır. Çadırlarda aile reisi babadır. Kabile reisi; cesaret, komuta yeteneği, sorumluluk duygusuna göre belirlenir.

Eskimo Evi

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Eskimolar, kar ve buz üstünde ayaklarına taktıkları raketlerle ve yelpaze biçimi koşulmuş köpeklerin çektiği tahta ya da kemikten kızaklarla, suda ise deriden yapılmış bir kayık olan “kayak”la ve “kadınlar gemisi” denen “umiak”la yolculuk yaparlar. Alaska, Eskimolarının kayakları iki kişilikir. Deniz kıyısında yaşayan Eskimolar, deniz hayvanlarının anası Sedna’ya, iç bölgelerde yaşayan Eskimolarsa ren geyikleri tanrıçası Pinga’ya taparlar. Tek müzik araçları, üstüne fok derisi geçirilmiş yuvarlar bir tahtadır; küçük bir sopayla deriye vurup titreştirerek çalarlar.

Eskimolar ölülerini gömmez, bir taş yığınıyla örterler. Can çekişen ya da çok yaşlı kişiler, yiyecekleriyle bir başlarına tundraya bırakılır, yanlarına da cinsiyetlerine göre av araçları, dikiş setleri, bazen de bir kayak konularak ölüme terk edilir.

Eskimo Çocuğu

Eskimo Çocuğunun Yaşamı:
Eskimo çocukları -40 ile +15 derece arasında değişen soğuk ve buzlu iklimlerinde yaşarlar. Evleri geyik ve fok derisinden yapılmış çadır veya kardan yapılmış ve igloo olarak adlandırılmış evlerdir. Kendi yaptıkları geyik derisinden giysiler ve fok derisinden yapılmış içi kürklü ayakkabıları giyerler. Yaşadıkları bölgede hastane, okul, market vb. hiçbir şey yoktur. Hasta olduklarında hastaneye gidemezler, okula gidemedikleri için eğitim de alamazlar. Daha çocuk yaşta ev işlerine yardım etmek zorunda kalırlar. Babasıyla ava çıkarak avcılık yapmayı öğrenir. Evlenme çağınadaki çocuk evlendiğinde kendi çadırını ve ailesini kurar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.