Esansiyel Tremor Nedir? Tedavisi Var Mı?

Esansiyel Tremor Hastalığı

Esansiyel Tremor, dünyada en sık görülen hareket bozukluğu hastalığıdır. Az veya çok istemsiz titremelerle kendini gösteren hastalık her yaş grubunda görülebilmektedir. Hastalığın aile geçmişinde bulunduğu durumlarda hastalık şekli familliel tremor olarak adlandırılır. Familliel tremor hastalığın en sık karşılaşılan şeklidir ve sebebi henüz bilinememektedir.

Hastalık hemen hemen bütün vakalarda kalıtımsal yolla aileden çocuğa geçer. Hastalık buluğ çağına giren çocuklarda veya daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir. Genellikle orta yaş ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Hastalık ortaya çıktığında ağır ağır ilerleme gösterir. Zamanla ilerledikçe titremeler artarak bir uzvu etkileyebilir.

Esansiyel tremor hastlarının yaklaşık %50’sine doğru teşhis konulamadığı için doğru tedavi de verilememektedir. Bu nedenle hastaların bir çoğu erken tanı ve tedavi şansının kaçmaktadır. Hastalık bazen parkinson hastalığıyla karıştırılsada ikisi farklı hastalıklardır. Esansiyel tremor hastaları, elleriyle bir cismi tutmak için hareketlendiklerinde genellikle titreme artar. Parkinson hastalığında ise tam tersine titreme azalır.

Esansiyel Tremor Beyin Pili Tedavisi

Esansiyel Tremor Belirtileri Nelerdir?

  • Eller, kollar, baş, dil veya gırtlakta ritmik titremeler
  • Kol ve baş hareket ettirildiğinde artan titreme

Esansiyel Tremor Teşhisi?
Tanı hastanın şikayetleri, ailevi geçmiş ve nörolojik muayene ile konulur. Hastalığın teşhisini kolaylaştıracak görüntüleme ve çeşitli laboratuvar testleri yoktur. Bu nedenle hastalığı teşhis etmek oldukça zordur ve hastaların yaklaşık %50’sine doğru teşhis konulamaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Esansiyel Tremor Tedavisi:

Hastalığın nedeni tam olarak bilinemediği için tamamen iyileştirebilen bir tedavi yöntemi yoktur. Yapılan tedaviler genellikle hastaların günlük işlerini yapabilecek duruma getirmeyi amaçlamaktadır. Çoğu hastada tedaviye gerek görülmez. Hastanın titremeleri ve şikayetleri çoğalmışsa bunları en aza indirecek tedaviler uygulanabilir.

İlaç tedavisi:
Bu tedavide kullanılan birkaç ilaçlar denenir. İlaçlar kullanıldığı sürece titremeyi azaltır, kullanım sonlandığında titreme eski haline döner. İlaçla tedaviler hastaların %50’sinde fayda sağlamaktayken, diğer yarısında hiçbir fayda sağlamamaktadır.

Cerrahi tedavi:
İlaç ile yapılan tedavilerden sonuç elde edilemeyen hastalara cerrahi tedavi önerilir. Cerrahi tedavilerde %90’a varan oranlarda iyileşme sağlanabilmektedir.

Beyin pili tedavisi:
Göğüs kafesinde deri altına takılan bir elektrik istasyonu ve beyne takılan elektrodlar yardımıyla, beyne yüksek frekansta elektrik dalgaları göndererek titremenin azaltılması amaçlanır. Beyin pili tedavisi olarak bilinen bu yöntemin hastaların %90’ına yakınında etkili olduğunu göstermektedir.

Esansiyel Tremor

Soru – Cevap:

Esansiyel tremor tedavisi var mı?

Hastalığın nedeni tam olarak bilinemediği için kesin bir tedavisi yoktur. Yapılan tedaviler genellikle hastaların şikayetlerini azaltmaya yönelik yapılmaktadır.

Esansiyel kremor ilerler mi?

Hastalık ağır ağır ilerler. Genellikle 65 yaş üstü kişiler hastalığın etkileri daha çok artmaktadır.

Esansiyel tremor genetik bir hastalık mıdır?

Yapılan araştırmalarda elde edilen bulgulara göre genetik bir hastalıktır.

Esansiyel tremor bulaşıcı bir hastalık mıdır?

Hastalığın bulaşıcı olduğu yönünde bir bulguya rastlanmamıştır.

Esansiyel tremor anne babadan bebeğe, çocuğa geçer mi?
Genetik bir hastalık olduğu için anne-babadan çocuğa geçme ihtimali vardır.

Esansiyel tremor hastaları askerlik yapabilir mi?
Titremeleri belirgin olanlar askerlik yapamazlar. Askerlik şubesinin sevk edeceği hastanede alınan heyet kararıyla askerliğe uygun olup-olunmadığına karar verilir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.