Elektrik Aboneliği Güvence Bedeli ve Ücreti 2014

tedas-elektrik-aboneligi-logo.jpg

Elektrik aboneliği sözleşmesi yapılırken yalnızca güvence bedeli ve damga vergisi tahsil edilir.

Elektrik dağıtımı yapan şirketlerin, sözleşme ücretleri her yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenmektedir. Buna göre 2014 yılı içerisinde elektrik aboneli müracaatlarından aşağıdaki bedeller talep edilecektir.

Aşağıdaki ücretler 1 kW elektrik enerjisi içindir. Bir mesken (Ev) 5,5 kW‘nın altında hesaplanamaz.

Örnek olarak bir mesken 6 kW x 16,9 = 101.40 TL

Damga vergisi binde 7,5: 101.40 %07,5 = 71 Kuruş

+

Hangisi veya hangileri yapılacaksa;

Elektrik kesme bağlama bedeli: 17.70 TL

Elektrik bağlantısı yoksa: 59,6 TL

Sayaç  sökme ve takma: 21,50 TL

Yıllık olarak belirlenen ücretlerdeki artışlar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12/12/2013 tarihli toplantısında; 1/1/2014 tarihinden itibaren 2014 yılı için aşağıdaki gibidir.

Abonelik Türü Güvence bedeli TL/kW
Sanayi ve Ticarethane 47,90
Mesken, Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler 16,90
Tarımsal Sulama, Aydınlatma ve Diğer 22,70

Meskenlerde en düşük kw gücü 5.5 kW baz alınır.

Bu da yuvarlandığında 6 kW olarak hesaplamaya dahil edilir.

Yukarıda belirtilen isim değişikliği ( Devir) sözleşmesi yapacak abonelerimizden, Sözleşme bedeli; sözleşme gücüne göre tahsil edilir ve sözleşme bedelinin 1 kw bedeli meskenlerde 16,70 TL, iş yerlerinde 47,90 TL olup; 1,00 TL dosya bedeli, %o 7,5 damga vergisi tahsil edilir.

ELEKTRİK DAĞITIM BAĞLANTI BEDELLERİ 2014

Kurulu güç

(TL)

AG Şebeke
0-15 kW (dahil)

64,30

15-100 kW (dahil)

136,30

100 kW üzeri

186.80

OG Şebeke
0-400 kVA (dahil)

608,80

400 kVA üzeri

756,60

ELEKTRİK KESME – BAĞLAMA BEDELLERİ 2014

Kesme-bağlama

TL

AG şebeke

19,10

OG şebeke

97,00

SAYAÇ SÖKME  VE TAKMA BEDELLERİ 2014

Sayaç Sökme ve Takma

TL

Direkt bağlı tek fazlı veya üç fazlı aktif ve/veya reaktif sayaçlar

21,50

Akım trafolu ve/veya gerilim trafolu aktif ve/veya reaktif sayaçlar

31,00

24 comments to Elektrik Aboneliği Güvence Bedeli ve Ücreti 2014

 • altan

  90m2 sıfır dairenin aboneliği ne kadar tutar.

 • gülsüm

  merhaba ;

  128 m2 kare lik yeni bi daire yaptırdım acaba elektrik aboneliği ne kadar tutar?

 • hasan yilmaz

  Ev tuttum elektriğini üzerime alacağım bunun için ne gerekiyor (na kadar tutar) yardımcı olursanız sevinirim.

 • sevim sert

  En güzeli doğudakiler gibi kaçak kullanmamızı istiyorlar sesi çıkmayanı eziyorlar neden doğuda yapamıyorsunuz kolaylaştırın herkes abonesini alsın evine sonrada kaçak kullanmayın diyorsunuz.

 • özkan

  slm arkadaşlar ben abonelik yaptıgımda iskan olmadından şantiye elektirigi baglatmak zorunda kaldım şimdi iskan cıktı ne yapmam lazım
  saygılar.

 • isa

  İyi günler gecen yıllarda yapmış oldugum evıme (mesken) abone olmk için müraacat ettim geldıler baktılar yarın onaylıcaz dedıler fakat obur gun geldıler yakında elektrık dıregı yok abone olamazsın dediler ben de dılekçe verdım ıkı dırege ıhtıyacım var dıye direkleri 3 gun içinde takılacak dedıler ama aylar geçıyor takmıyolar her gıttıgım de bıkac gun dıyolar ama gelıp yapmıyorlar ne yapmam gerekır.

  • Mehmet

   Bölgenizde enerji dağıtımı yapan kuruma iadeli-taahhütlü dilekçe gönderin. Ulaştığı andan itibaren 30 gün içerisinde size yazılı bir yanıt vermek zorundalar. Bu sayede sebebini öğrenebilirsiniz. İnternette “Dilekçe Hakkı” diye arama yaparak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 • Gülçin bozdemir

  Kiracıyım ve elektrik aboneliğini üstüme alıcam gerekli evrakları ve ne kadar ücret ödemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 • Halil BAL

  Abonelik işlemlerimizi İnşaattan Meskene dönüştürme işlemini yaptık Daha önceden ödediğimiz ve adımıza iade edilecek ödemenin bir hafta on gün içinde verdiğimiz banka iban adresine yapılacağı söylendi ama yaklaşık bir ay oldu yapılmadı. Bir an önce yapmanız hususunda gereğini arz ederim.

 • Sertaç

  Ben şirketime yeni abonelik yaptırmak istedim 100kw lık bir trafo için güvence bedeli olara 13000 binlira istediler ayda 1.500 tl fatura gelen bir şirket için bukadar para alınır mı? Neyin kafasını yaşıyor bunlar köleleşmenin modern hali bu olsa gerek!

 • gokhan

  Merhabalar elektrik ve su aboneliklerinide doğalgaz gibi taksitle faturalara yansıtmak daha mantıklı değil mi insan gibi yaşamak neden bu kadar zor birileri süt ile banyo yaparken birileri soğuk suyu bulamıyor toplumsal haklarımıza birileri kulak versin. Vergi köleleri olmak değil insanca yasam istiyoruz.

 • emre

  İş yerine abonelik alıcam ne kadar ücreti güvence bedeli.

 • erkan şahin

  Biz işyeri için sanayi elektriği bağlatmak istiyoruz acaba maliyeti ne olur.

 • yusuf uzun

  Bende ev yaptım önce deprem sigortası dediler yaptırdım sonrada diyorlar ki oturma izni istiyorlar ortalama 600 TL abonelik 200 TL 120 TL de teprem sigortasına verdim ne olacak bu halimiz.

 • kenan

  Tam olarak bilgisi olan var mı elektrik abonesi kaç TL çıkıyor.

 • kenan

  Arkaaslar her seyden gectikk tee. Birde ev sigortasi cikmis 12 binlira civarindaa bu ne istir yaa devlet tam bi soyguncu olmusss. Evy yaptirmak. Kolay ruhsat plan piroje allah kolaylik versin

 • ahmet

  Yıllar önce aldığım bir gece kodunun elektrik sayacını üzerime almak istiyorum daha önceden alınan abone parası yeniden isim değişikliğinde tekrar isteniyor. Tapu sahibi olan kişilerin üzerine isim değişikliklerinin yapılması vatandaşın gel git bütün zorlukları kaldırılması.

 • mehmet

  Bu neyin güvence bedeli anlamıyorum. Elektriği kullanıyoruz kuruşu kuruşuna parasını ödüyoruz, bağlantı ücreti veriyoruz birde üstüne üstlük güvence bedeli adı altında bir nevi hava parası alıyorlar. Hakkımı helal etmiyorum.

 • abdurahman yücel

  İki kardeştik iki dükkanımız var idi dükkanları taksim ettik bana düşen dükkandaki elektrik sayacları kardeşimin adına kayıtlı saatları kendi adıma almak istedim aynı işyerine yeni abonelik gibi tekrar para istiyorlar zaten ilk abonelikde abone parasını aldılar tekrar para almaları nedenini bilmiyorum bana tuaf geliyor bu uygulama yanlış 15 yıl önce abone parası yatırdım adıma kayıtlı olan elektirik sayacımı kardeşime devredecegim ozaman 20 000 lira ödedin al 20mini ver 200zü diyolar sizce bu dogrumu bu carpık uygulamadan vatandaşı kurtarın her mülküyet sahibi sayacını üstüne alsın.

 • ceyhun

  Bence bu paraların hiçbiri adil değil ve çok yüksek sayılır. Her kiracı değişiminde, her daire satımında zorunlu yapılması gerekiyor. Bu da zaten zar zor geçinen kiracıların belini büküyor. Elektrik ücretlerinin düşürülmesi gerekir en azından daha makul seviyeler olabilirdi.

 • efe

  Merhaba ben yeni ev kiraladım elektrik aboneliği ne kadar tutar acaba 100 metrekare ev.

 • yahya karataştan

  Ha unutmadan 247 tl sadece elektrik güvence bedeli su hariç..

 • yahya karataştan

  Merhaba Ben tekirdağdan Yahya… 23/04/2013 tarihinde yeni bir işyeri açtım ve bu işyerinin elektrik ve su saatlerinin aboneliğini almak için tekirdağ tredaşa gittim ticarethane olduğu için benden vergi gelir vergisi,nufus kağıdı fotokopisi,das sigorta poliçesi kira kontratı istendi bunları temin ettim fakat en son teminat bedeli olan ücreti istediler benim 2012 senesinde de bir aboneliğim olmuştu o zaman 120 tl ücret vermiştim ama bugün benden 247 tl ücret istendi bu ücretin normal olmadığı kanısındayım yardımcı olursanız sevinirim(bilinçlendirmek bakımından)…

  • Metin Gümüş

   Ticarethane olduğu için kW başına 44.4 TL’den hesaplarsak ve 5 kW güç olduğunu farz edersek 5 x 44.4 = 222 TL yapıyor eski borcu, saat devri gibi bir durum söz konusuysa rakamlar daha da artabilir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


DMCA.com Protection Status