Elektrik Aboneliği Güvence Bedeli ve Ücreti 2018

tedas-elektrik-aboneligi-logo.jpg

Elektrik aboneliği sözleşmesi yapılırken yalnızca güvence bedeli ve damga vergisi tahsil edilir.

Elektrik dağıtımı yapan şirketlerin, sözleşme ücretleri her yıl Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenmektedir. Buna göre 2018 yılı içerisinde elektrik aboneli müracaatlarından aşağıdaki bedeller talep edilecektir.

Aşağıdaki ücretler 1 kW elektrik enerjisi içindir. Bir mesken (Ev) 5,5 kW‘nın altında hesaplanamaz. Bu nedenle meskenler 6 kW üzerinden hesaplanır.

1 kW ücreti

Mesken için ; 19,80 TL

Sanayi ve ticarethane için: 56,0 TL

Örnek olarak bir mesken 6 kW x 19,8 = 118,80 TL

Damga vergisi binde 7,5: 118,80 x  %07,5 = 89 Kuruş

+

Hangisi veya hangileri yapılacaksa;

Elektrik kesme bağlama bedeli: 22,30 TL

Elektrik bağlantısı yoksa: 75,2 TL

Sayaç  sökme ve takma: 21,50 TL

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından onaylanan ve 01/01/2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Dağıtım Şirketleri/Görevli Tedarik Şirketleri tarafından uygulanacak Güvence, Dağıtım Bağlantı, Kesme-Bağlama Bedelleridir.

Abonelik Türü Güvence bedeli TL/kW
Sanayi ve Ticarethane 56,0
Mesken, Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler 19,08
Tarımsal Sulama, Aydınlatma ve Diğer 26,6

Meskenlerde en düşük kw gücü 5.5 kW baz alınır.

Bu da yuvarlandığında 6 kW olarak hesaplamaya dahil edilir.

Yukarıda belirtilen isim değişikliği ( Devir) sözleşmesi yapacak abonelerimizden, Sözleşme bedeli; sözleşme gücüne göre tahsil edilir ve sözleşme bedelinin 1 kW bedeli meskenlerde 19,08 TL, iş yerlerinde 56,00 TL olup;  %o 7,5 damga vergisi tahsil edilir.

ELEKTRİK DAĞITIM BAĞLANTI BEDELLERİ 2018

Kurulu güç

(TL)

AG Şebeke
0-15 kW (dahil)

64,30

15-100 kW (dahil)

136,30

100 kW üzeri

186.80

OG Şebeke
0-400 kVA (dahil)

608,80

400 kVA üzeri

756,60

ELEKTRİK KESME – BAĞLAMA BEDELLERİ 2018

Kesme-bağlama

TL

AG şebeke

19,10

OG şebeke

97,00

SAYAÇ SÖKME  VE TAKMA BEDELLERİ 2018

Sayaç Sökme ve Takma

TL

Direkt bağlı tek fazlı veya üç fazlı aktif ve/veya reaktif sayaçlar

21,50

Akım trafolu ve/veya gerilim trafolu aktif ve/veya reaktif sayaçlar

31,00

39 comments to Elektrik Aboneliği Güvence Bedeli ve Ücreti 2018

 • ahmet yagmur

  ben izmir bergamadan bir köy evi aldım. fakat evin su ve elektrik sayaçları alınmış ben abone olmak için neler yapmam gerekir.

 • KOMANDO

  yahu ben klovat falan anlamiyorum dairemi yaptirdim.sifir yeni abonelik alacam kac para tutuyor onu bilmek istiyorum. hepsi bu

 • sumeyye

  Merhaba yeni ev aldık ilk abonelik ücreti ne kadar tutar acaba deprem sigortası mı var

 • BARIŞ

  Merhaba ben Hatay’dan Barış yeni binadan anahtar teslim daire satın aldım. Elektrik aboneliği için Müşteri Hizmetlerine gittiğimde bana tesisatçıdan belge almam gerektiği söylendi elektrikçi ne olduğunu bilmediğim belge için benden 500 TL para istiyor bu ne belgesi ve talep edilen para ne parası yasal mıdır.

 • Serkan

  Ben yeni ev kıralıyorum. Yalnız calistigimdan dolayı elektrik ve suyu üstüme alamıyorum. Evrakları verip başka biri benim üstüme yaptırabilir mi?

 • Nejo

  İs yerinde 220 vold Elektirik var ben sanayi almak istiyorum acaba ücret ne çıkar bölen varmi

 • recep

  merhaba ben karasuda bir yazlık aldım doğal gaz ve su aboneliklerini yaptırdım ELEKTİRİYİyaptıramadım benden mutayiten bir belbe almamı istediler bu belge nedir
  tapum iskanım var elimde gitmiştim ne eksik acıklarsanız sevinirim seygılarımla

  • cevat

   mütaitten ziyade aldığınız yazlıgın elektrik tesisatını yapan elektrik firmasının o daire için açmı olduğu abonelik, enerji müsadesi vs.. evraklarını içeren abone dosyası olması gerekmektedir.bu dosyaya istinaden abone makbuzu vardır . mütait dosyayı sizden önce yaptırmışsa makbuz ondadır, eğer yaptırmamışsa makbue elektrikçidedir.

 • Mustafa Malatyalı

  Bütün heryeri aradım elktrik abone ücreti ne kadar diye hiçbiryerde bir bilgi bulamadım.Milletin kafasını karıştıran hesaplar yapmışlar kimse bir şey anlamıyor.

 • seda

  bu ne böyle ya iki güne bir fatura geliyor akp diye kendimizi paralıyoruz ama bu hükümetin milleti düşündüğü yok insanları göz yummasa böyle şeyler denetlense bunlara gerek kalmaz elektrik şirkrtlerinin ve özelliklede mepaş ın denetlenmesi ve bu milletin ne zulümler çektiğini hükumet in görmesini istiyoruz kesme bağlama parası nedir ya zaten hükumet para veriyor onlara bu ne böyle her şeyden vergi alınıyor insanların maaşları vergiye faturaya gidiyor zehir zıkkım olsun haram olsun herkese ekmek parası bulamıyor insanar millet hep keyfinde!

 • Oktay

  Şuanda Elektirik aboneliği ne kadar acaba bilen varsa yrdimca ola bilirlermi

 • Hakan oztekin

  Güv.bedelini 370 tl olarak nakit aldılar. kiracı bulunduğum yerde faturayı üzerime aldım
  Ve aylık olarak gene 17 tl güvence bedelini faturaya yansıttılar.Akp buna acil çözüm bulmali dağıtım şirketlerinin denetimi
  İyi yapılmıyor.g.doğuda kaçak %90 Batıda
  Varmış gibi muamele yapılıyor. Millet zorda
  Devleti sevmek lüks %18

 • Sukru

  12 m dukkan 1 priz 1 anahtar ne kadar tutar ustume almak icin

 • adem

  Ben elektirik borcumu odemedim elektirikci elektirigimi kesmedi sadece kesik gorunuyo simdi bana kaçak elektirik kullanıyorum die fatura geldi uzerime almam gerekiyormus aboneyi eyer bkrcumu odersem aboneyi üstüme almama gerek kalırmi

 • altan

  90m2 sıfır dairenin aboneliği ne kadar tutar.

 • gülsüm

  merhaba ;

  128 m2 kare lik yeni bi daire yaptırdım acaba elektrik aboneliği ne kadar tutar?

 • hasan yilmaz

  Ev tuttum elektriğini üzerime alacağım bunun için ne gerekiyor (na kadar tutar) yardımcı olursanız sevinirim.

 • sevim sert

  En güzeli doğudakiler gibi kaçak kullanmamızı istiyorlar sesi çıkmayanı eziyorlar neden doğuda yapamıyorsunuz kolaylaştırın herkes abonesini alsın evine sonrada kaçak kullanmayın diyorsunuz.

 • özkan

  slm arkadaşlar ben abonelik yaptıgımda iskan olmadından şantiye elektirigi baglatmak zorunda kaldım şimdi iskan cıktı ne yapmam lazım
  saygılar.

 • isa

  İyi günler gecen yıllarda yapmış oldugum evıme (mesken) abone olmk için müraacat ettim geldıler baktılar yarın onaylıcaz dedıler fakat obur gun geldıler yakında elektrık dıregı yok abone olamazsın dediler ben de dılekçe verdım ıkı dırege ıhtıyacım var dıye direkleri 3 gun içinde takılacak dedıler ama aylar geçıyor takmıyolar her gıttıgım de bıkac gun dıyolar ama gelıp yapmıyorlar ne yapmam gerekır.

  • Mehmet

   Bölgenizde enerji dağıtımı yapan kuruma iadeli-taahhütlü dilekçe gönderin. Ulaştığı andan itibaren 30 gün içerisinde size yazılı bir yanıt vermek zorundalar. Bu sayede sebebini öğrenebilirsiniz. İnternette “Dilekçe Hakkı” diye arama yaparak ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  • Ünal

   İsa kardeşim başvurduğun yerden bir sonuç alamazsın.. Çünkü sen ne kadar başvuru yaparsan yap kurum şahıs başvurularını dikkate almaz.. Ya belediyeye gideceksin ordan bir yazı alıp kuruma vereceksin yada bence en iyi çözüm olan BİMER’e başvuracaksın… BİMER Başbakanlığa bağlı bir şikayet birimi ve daima kesin sonuç çıkaran bir oluşum.. BİMER’e derdini anlatırsan kısa zamanda sonuç alırsın

 • Gülçin bozdemir

  Kiracıyım ve elektrik aboneliğini üstüme alıcam gerekli evrakları ve ne kadar ücret ödemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

 • Halil BAL

  Abonelik işlemlerimizi İnşaattan Meskene dönüştürme işlemini yaptık Daha önceden ödediğimiz ve adımıza iade edilecek ödemenin bir hafta on gün içinde verdiğimiz banka iban adresine yapılacağı söylendi ama yaklaşık bir ay oldu yapılmadı. Bir an önce yapmanız hususunda gereğini arz ederim.

 • Sertaç

  Ben şirketime yeni abonelik yaptırmak istedim 100kw lık bir trafo için güvence bedeli olara 13000 binlira istediler ayda 1.500 tl fatura gelen bir şirket için bukadar para alınır mı? Neyin kafasını yaşıyor bunlar köleleşmenin modern hali bu olsa gerek!

 • gokhan

  Merhabalar elektrik ve su aboneliklerinide doğalgaz gibi taksitle faturalara yansıtmak daha mantıklı değil mi insan gibi yaşamak neden bu kadar zor birileri süt ile banyo yaparken birileri soğuk suyu bulamıyor toplumsal haklarımıza birileri kulak versin. Vergi köleleri olmak değil insanca yasam istiyoruz.

 • emre

  İş yerine abonelik alıcam ne kadar ücreti güvence bedeli.

 • erkan şahin

  Biz işyeri için sanayi elektriği bağlatmak istiyoruz acaba maliyeti ne olur.

 • yusuf uzun

  Bende ev yaptım önce deprem sigortası dediler yaptırdım sonrada diyorlar ki oturma izni istiyorlar ortalama 600 TL abonelik 200 TL 120 TL de teprem sigortasına verdim ne olacak bu halimiz.

 • kenan

  Tam olarak bilgisi olan var mı elektrik abonesi kaç TL çıkıyor.

 • kenan

  Arkaaslar her seyden gectikk tee. Birde ev sigortasi cikmis 12 binlira civarindaa bu ne istir yaa devlet tam bi soyguncu olmusss. Evy yaptirmak. Kolay ruhsat plan piroje allah kolaylik versin

 • ahmet

  Yıllar önce aldığım bir gece kodunun elektrik sayacını üzerime almak istiyorum daha önceden alınan abone parası yeniden isim değişikliğinde tekrar isteniyor. Tapu sahibi olan kişilerin üzerine isim değişikliklerinin yapılması vatandaşın gel git bütün zorlukları kaldırılması.

 • mehmet

  Bu neyin güvence bedeli anlamıyorum. Elektriği kullanıyoruz kuruşu kuruşuna parasını ödüyoruz, bağlantı ücreti veriyoruz birde üstüne üstlük güvence bedeli adı altında bir nevi hava parası alıyorlar. Hakkımı helal etmiyorum.

 • abdurahman yücel

  İki kardeştik iki dükkanımız var idi dükkanları taksim ettik bana düşen dükkandaki elektrik sayacları kardeşimin adına kayıtlı saatları kendi adıma almak istedim aynı işyerine yeni abonelik gibi tekrar para istiyorlar zaten ilk abonelikde abone parasını aldılar tekrar para almaları nedenini bilmiyorum bana tuaf geliyor bu uygulama yanlış 15 yıl önce abone parası yatırdım adıma kayıtlı olan elektirik sayacımı kardeşime devredecegim ozaman 20 000 lira ödedin al 20mini ver 200zü diyolar sizce bu dogrumu bu carpık uygulamadan vatandaşı kurtarın her mülküyet sahibi sayacını üstüne alsın.

 • ceyhun

  Bence bu paraların hiçbiri adil değil ve çok yüksek sayılır. Her kiracı değişiminde, her daire satımında zorunlu yapılması gerekiyor. Bu da zaten zar zor geçinen kiracıların belini büküyor. Elektrik ücretlerinin düşürülmesi gerekir en azından daha makul seviyeler olabilirdi.

 • efe

  Merhaba ben yeni ev kiraladım elektrik aboneliği ne kadar tutar acaba 100 metrekare ev.

 • yahya karataştan

  Ha unutmadan 247 tl sadece elektrik güvence bedeli su hariç..

 • yahya karataştan

  Merhaba Ben tekirdağdan Yahya… 23/04/2013 tarihinde yeni bir işyeri açtım ve bu işyerinin elektrik ve su saatlerinin aboneliğini almak için tekirdağ tredaşa gittim ticarethane olduğu için benden vergi gelir vergisi,nufus kağıdı fotokopisi,das sigorta poliçesi kira kontratı istendi bunları temin ettim fakat en son teminat bedeli olan ücreti istediler benim 2012 senesinde de bir aboneliğim olmuştu o zaman 120 tl ücret vermiştim ama bugün benden 247 tl ücret istendi bu ücretin normal olmadığı kanısındayım yardımcı olursanız sevinirim(bilinçlendirmek bakımından)…

  • Metin Gümüş

   Ticarethane olduğu için kW başına 44.4 TL’den hesaplarsak ve 5 kW güç olduğunu farz edersek 5 x 44.4 = 222 TL yapıyor eski borcu, saat devri gibi bir durum söz konusuysa rakamlar daha da artabilir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel