Ekmeğin Tarladan Sofraya Geliş Öyküsü

Ekmeğin Tarladan Sofraya Gelişi

Temel besin kaynağımız olan ekmeğin, tarladan soframıza kadar gelen uzun bir öyküsü var. Ekmeğin oluşabilmesi için tarlaya buğday ekilmesi, hasat edilmesi, un fabrikasında una dönüştürülmesi ve fırınlara gönderilerek ekmek haline dönüştürülmesi gerekir. Bu süreç aşağıda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Buğdayın Ekmeğe Dönüşümü

Buğday üretim Aşamaları:
Ekmek yapabilmek için ekmeğin ana maddesi buğdaya ihtiyaç vardır. Çiftçi tarlasına ekmek için buğday taneleri alır. Her yıl Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında tarla sürüldükten sonra, elle veya traktörle buğday taneleri tarlaya yayılır. Sonra gübrelenir ve gerekli görülürse sulanır. Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında biçerdöver yardımıyla hasat edilir. Saplarından ayrılan buğday taneleri çuvallara doldurulur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Ekmek Yapılışı Un Üritemi

Buğdayın una dönüştürülmesi:
Çiftçiden alınan buğdaylar, değirmenler yardımıyla ezilerek un haline dönüştürülür. Buğdayın kalitesine ve sertliğine göre unlar sınıflandırılır. Ekmeklik ve böreklik gibi isimler altında ayrı ayrı paketlenerek satışa hazır hale getirilir.

Tedarikçi ve Nakliye:
Fabrikalar, nakliye kamyonları aracılığıyla un çuvallarını tedarikçilere gönderir. Tedarikçiler un çuvallarını depolarına koyarak satışa hazır hale getirirler.

Ekmek Yapımı Yapılışı

Fırında ekmek yapımı:
Fırın tedarikçiyle irtibata geçerek, ihtiyacı kadar unu sipariş eder. Unlar kamyonlara yüklenerek fırına gönderilir. Unlar fırın içindeki depoda depolanır. Ekmek yapılacağı zaman buradaki unlar alınır ve devasa hamur yoğurma kazanlarına boşaltılır. İçine su, ekmek mayası, tuz ve şeker katılarak belli bir süre yoğrulduktan sonra hamur dinlendirilir. Sonrasında ekmek şekli verilerek fırınlanır. 205-220 derece sıcaklıktaki fırında pişirilerek satışa hazır hale gelir.

1 comment to Ekmeğin Tarladan Sofraya Geliş Öyküsü

  • hanım

    bunun sayessinde ödevibi yapmayı başardım tebrikler

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.