Duyuşsal Gelişim Nedir? Kaç Şekilde Oluşur?

Duyuşsal gelişim; kişinin çevresindeki etkileşiminin, olgunlaşma ve öğrenmeye etkisi sonucu ortaya çıkan gelişimdir. Kişi, çevresiyle etkileşimi sırasında daima az veya çok, bir duygu içinde olur. Duyuşsal gelişim kişilerde okul öncesi dönemde başlar ve ergenlik döneminde en yoğun seviyeye ulaşır.

Duyuşsal gelişim = Duygusal gelişim.

Duyuşsal Gelişim Kaç Şekilde Oluşur?
Duyuşsal gelişim üç şekilde oluşur:

1 – Saldırgan davranışlara yönelten öfke, nefret, kıskançlık, düşmanlık vb. gibi davranışlar.

2 – Yasaklayıcı ve savunucu davranışlara yönelten korku, sıkıntı, keder, üzüntü, şiddetten korkma, bıkkınlık vb. gibi davranışlar.

3 – Sevindirici davranışlara yönelten sevgi, sevinç, zevk, şefkat, sempati haz, coşku, merak duyma vb. davranışlar.

Bebeklik dönemi hangi süreyi kapsar ve kaç bölümde incelenir?
Bebeklik dönemi, bebeğin doğumundan 1. yaş gününe kadar  geçen süreyi kapsar. Bebekli dönemi, yeni doğan dönemi ve yeni doğan sonrası dönem olmak üzere iki bölümde incelenir. Yeni doğan dönemi 0-28 gün arasını, yeni doğan sonrası dönemi ise 1-12. aylar arasını kapsar.

Okul döneminde çocukta görülen gelişimler nelerdir?
6-12 yaş arası dönemi kapsar. Okul döneminde çocuğun büyüme hızı azalır, el becerileri ve hareket kabiliyeti artar. Okul çevresi ve eğitim, çocuğun yaşama bakış açısını genişletir, sorumluluk sahibi olmayı, başkalarına saygı göstermeyi, hakkını aramayı, aradığı bilgiye ulaşmayı, kendini ifade etmeyi öğrenir. Somut düşünceden soyut düşünceye geçiş başlar. Zaman, sayı ve uzay kavramları gelişir. Grup arkadaşlıkları başlar, liderlik, takdir edilme, çevre tarafından beğenilme isteği belirginleşir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Tam ergenlik çağında bulunan gençlerde oluşan özellikler nelerdir?
Gençlerin kendilerini bulmaya ve bağımsızlık kazanmaya çalıştığı dönemdir. Gençler bu dönemde aile otoritesinden kurtulmaya çalışır. Bu duruma eleştiren aile bireyleriyle kutuplaşmalar başlar. Ailesine kızan genç, yanlış arkadaşlıklara yönelim gösterebilir. Spor ve müzik gibi çeşitli gruplara katılma isteği oluşur. Grup içerisinde etkin olmaya çalışır. Bazen grup davranışlarını doğru bulmasa bile, gruptan dışlanmamak için aynı davranışlara katılabilir. Bu dönemdeki gençlerde cinsel kimliğin belirlenmesinde sorunlar oluşabilir. Cinsel bilgi yetersizliği ruhsal sorunlara yol açabilir. Bilgi yetersizliği, arkadaş çevresinden bilgi arayışı içene girmesine ve yanlış bilgiler öğrenmesine sebep olabilmektedir.

Yaşlılık dönemi hangi yaşları kapsar ve bu dönemde ne gibi sorunlarla karşılaşılır?
Yaşlılık dönemi 65 yaşında başlayıp ve ölüme kadar geçen süreyi kapsar. Bu dönemde sağlık sorunları artar. Çabuk yorulma, yakını ve uzağı iyi görememe, yüksek tansiyon, dolaşım bozukluğu, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi genel rahatsızlıklar sıklıkla ortaya çıkar. Emekliye ayrılma sonrasında ekonomik ve psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir. Bunların dışında yaşanan en büyük sorun ise yalnızlıktır. Eşlerin birinin yaşamını yitirmesi, diğer kişide psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

Duyuşsal Gelişim Duygusal

3 comments to Duyuşsal Gelişim Nedir? Kaç Şekilde Oluşur?

  • Merve

    aynen sayfa 41 dekinin cevapları iyi ya keşke diğerleri de olsa

  • Mehmet Mert

    Sağlık ödevimin tamamını bu siteden yaptım çok teşekkürler :))

  • emrullah solak

    Ödevime yardımcı oldunuz teşekkürler :)))

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.