Dünyanın En Uzun Adamı

Dünyanın En Uzun Adamı

Dünyanın en uzun adamı rekoru, Türkiye’ye ait. 10 Aralık 1982 Mardin doğumlu olan Sultan Kösen‘in boyu tam olarak 2.51 santimetredir ve halen uzamaya devam etmektedir. 2011’da, bu özelliği sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı‘na, “yaşayan en uzun insan” unvanı ile girmiştir. Ayrıca 27,5 santimlik el büyüklüğü ile de “dünyanın en büyük elli insanı”, 36,5 santimlik ayakları ile de “dünyanın en büyük ayaklı insanı” ve iki kolunun toplam uzunluğu da 275 santim ölçülmesiyle de “dünyanın en uzun kollu insanı” unvanlarını da alarak Guiness Rekorlar Kitabına, dört farklı kategoride girmiştir.

Sultan Kösen’in, boyunun sürekli uzamasının sebebi, hipofiz bezindeki bir tümöre bağlamaktadırlar. Kösen’in aşığı uzayan boyu ve kemik gelişiminin bozulması nedeniyle yürümekte zorlandığı için koltuk değnekleri yardımlarıyla yürüyebilmektedir.

Kösen, en çok boyuna göre giysi bulamamaktan, 60 numara olan ayakları için ayakkabı bulamamaktan ve evlenecek kız bulamayacağından dert yanmakta.

Guiness Rekorlar Kitabı sayesinde adını tüm dünyaya duyuran Sultan Kösen, çeşitli ülkelerin davetleri üzerine yurtdışı gezilerine katılmakta, televizyon şovları, konferanslar ve benzeri etkinliklere katılmaktadır.

Şu an için halen dünya rekorlarını elinde bulunduran Sultan Kosen’dir. Leonid Stadnik’in, günde altı sefer boy ölçümüne karşı gelmesi nedeniyle rekorlar kitabına girememiştir.

Sultan Kösen’in, Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki rekoruna buradan ulaşabilirsiniz.

Dünyanın en uzun insanı, Sultan Kösen

Dünyanın en uzun insanı, Sultan Kösen

Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen 2 metre 51 santim boyundadır.

Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen 2 metre 51 santim boyundadır.

Dünyanın en uzun ve en kısa insanı yanyana.

Dünyanın en uzun ve en kısa insanı yanyana.

Dünyanın En Uzun Adamı: Sultan Kösen – YouTube:

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

18 comments to Dünyanın En Uzun Adamı

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

Genel