Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyada öyle küçük ülkeler var ki, bunların bir kısmını büyük ölçekli haritalarda dahi görmek imkansız. Bu ülkeler öyle küçük ki, yüzölçümleri Türkiye’nin en küçük köyleri kadar gelmektedir.

Vatikan, 0,44 KM²’lik yüzölçümü ile dünyanın en küçük ülkesi sayılmaktadır. Vatikan, İtalya’nın Roma kenti sınırları içinde bulunan bağımsız, küçük bir devlettir. Bu devletin var oluş amacı, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetilmesidir. Vatikan’da en üst makam papadır ve devletin yönetimini papanın atadığı vali tarafından gerçekleştirilir. Vatikan’daki görevlilerin nüfusu 800-1000 kişi arasında değişmektedir. Vatikan’ın kendine özgü bayrağı, telefon sistemi, posta hizmetleri, radyo istasyonu, TV kanalı, web sayfası, gazetesi ve dergisi bulunmaktadır. Devlet kazancını bağışlardan ve reklam gelirlerinden sağlamaktadır. Vatikanın çevresi yüksek duvarlarla, kamera sistemiyle çevrilidir ve 100 kişilik kendi ordusu tarafından muhafaza edilmektedir.

Vatikan’ın içinde bulunan müzelerde ve özel depolarında dünya genelinde toplanan tarihi eserler, kitaplar, el yazmaları gibi çok sayıda yapıtların orjinallerini bulunmaktadır.

1929 yılına kadar İtalya’ya bağlı olan Vatikan, 1929 yılında İtalya ve Papalık arasında imzalanan “Laterano Antlaşması” ile ayrı ve bağımsız bir devlet olarak kabul edildi.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan'ın Meydanı

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan’ın Meydanı

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan – YouTube Videosu:

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

5 comments to Dünyanın En Küçük Ülkesi Hangisidir?

 • hadise atiye tuba

  Meraba ben hadıse ve atıye tuba biz gittik buraya çook güzeldi iyi akşamlar arkadaşlar.

 • melik enes bircan

  Bilgiler eksiksiz teşekkürler.

 • Egemen

  Bilgiler gerçekten eksiksiz teşekkürler.

 • sabi(ye)

  Bilgiler eksiksiz ve gerçekten güzel.

 • İsmai

  Gerçekten bayağı ayrıtılı, doğru ve eksiksiz bilgiler var ki bu hizmet için
  TEŞEKÜRLER

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.