Dünya sadece üzerinde yaşadığımız topraktan mı?

Dünya, sadece üzerinde yaşadığımız topraktan mı oluşmuştur?

Dünya sadece topraktan değil, farklı özellikleri olan beş katmandan oluşur. Bu katmanlardan hava, kara ve su katmanlarını çıplak gözle gözlemleyebiliriz. Magma ve çekirdek katmanları ise yer kabuğunun altında olduğu için çıplak gözle göremeyiz.

Hava katmanı:
Dünyanın çevresini saran gaz örtüsüdür, atmosfer olarak adlandırılır. Canlıların yaşaması için gerekli olan oksijenin yanı sıra çeşitli gazları ve su buharını içeren bir katmandır. Atmosfer ayrıca Dünya’yı Güneş’in zararlı ışınlarından koruyarak tüm canlıların yaşam ortamını oluşturur.

Kara katmanı:
İnsanların, hayvanların ve bitkilerin üzerinde yaşadığı yer kabuğu katmanıdır. Bu katman dağlar, tepeler, ovalar ve deniz tabanları yer alır. Yer kabuğu toprak ve kayaçlardan oluşmuştur.

Su katmanı:
Okyanuslar, denizler, göller, yer altı suları ve akarsulardan oluşmaktadır. Su katmanı Dünya yüzeyinin dörtte üçünü kaplar. Geriye kalan dörtte birlik kısım ise karalardan oluşmaktadır. Su tüm canlıların ihtiyacı olan hayati önem taşıyan bir sıvıdır. Ayrıca bu sular içerisinde çok sayıda canlı türü yaşamını sürdürmektedir.

dunya-sadece-topraktan-mi-olusur-katmanlar2 comments to Dünya sadece üzerinde yaşadığımız topraktan mı?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  


DMCA.com Protection Status
Bumerang - Yazarkafe