Düğün Otu, Basur Otu, Düğün Çiçeği Faydaları ve Zararları

düğün otu düğün çiçeği basur otu girit otu yaraaçan otu

Halk arasında düğün otu, düğün çiçeği, basur otu, küçük kırlangıç otu, kelebek otu, girit otu, girit lalesi, yaraaçan otu gibi adlarla bilinir.

Türkiye’nin her bölgesinde, her ikliminde, kırlarda, tarlalarda, su kenarlarında ve ormanlarda kendiliğinden yetişmektedir. 20-60 cm. civarı boylanabilen otun yaprakları ördek ayağına benzer, tepelerinde açık yapraklı, sarı, güzel görünümlü birden fazla çiçekleri bulunur.

Faydaları:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Ülkemizde halk arasında çeşitli hastalıkların tedavisinde harici olarak kullanılmaktadır. Basur hastalığında, siğillere, deri iltihaplarına, romatizmaya iyi geldiği söylenmektedir.

Zararları:

Kullanılması son derece tehlikeli otlar arasındadır. Kullanılması sonucunda ölümlere, kimyasal yanıklara neden olabilmektedir. Uzmanlar tarafından kesinlikle kullanılmaması gereken zehirli otlar arasında gösterilmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

düğün otu basur otu düğün çiçeği resimleri

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.