Dudak (Tükürük Bezi) Biyopsisi Nasıl ve Neden Yapılır?

Dudak (Tükürük Bezi) Biyopsisi Neden Yapılır?

Çeşitli patolojik oluşumların incelenmesi için yapılır. Bu biyopsi kanser veya sjögren sendromu gibi çeşitli hastalıkların teşhisi için gerekli görülebilir.

Dudak (Tükürük Bezi) Hangi Ekipmanlarla Yapılır?
biyopsi-bisturi-ve-insulin-ignesi

İnsülin enjektörü ve bisturi (bıcak) kullanılır. Enjektör, ağrı kesici iğne yapmak için kullanılır. Bıçak ise dudağa küçük bir yarık açmak için kullanılır.

Dudak (Tükürük Bezi) Biyopsisi Sırasında Hasta Bayıltılır Mı?
Dudak biyopsisi sırasında bayıltma yapılmaz. İğne yardımıyla lokal anestezi uygulanır.

Dudak (Tükürük Bezi) Biyopsisi Yapılırken Acı Olur Mu?
Dudak lokal anestezi ile uyuşturulduğundan bu işlem sırasında hiç ağrı duyulmaz.

dudak-tukruk-bezi-biyopsisi

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Dudak (Tükürük Bezi) Biyopsisi Nereden Yapılır?

Alt dudağın iç damağından yapılır. Dış dudakta görünen bir kesik olmaz. Sağdaki resim.

Dudak (Tükürük Bezi) Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Alt dudağın damak içine ince uçlu iğne ile ağrı kesici iğne yapılır. 1 dakika kadar sonra iğne yapılan yerin hemen üzerine 1 santim kadar kesik atılır. Bıçak ile biraz oyularak içerisinde tükürük bezi parçaları aranır. Bu tükürük bezleri pirinç tanesine benzer. 3 tane kadar tükürük bezi parçası alınır ve bir tüpün içine konularak laboratuvara gönderilir. Kesik bir kaç dikişle kapatılır. Kanamanın durması için tampon beziyle üzerine bir kaç dakika baskı uygulanır. Bazı doktorlar dikiş atmakla uğraşmak istemeyebilir, bu durumda kanama 3-8 saat kadar sürebilir ve iyileşme süresi 4 haftaya kadar uzayabilir. Biyopsi işlemi 15 dakika kadar sürer. İğne etkisi geçtikten sonra genellikle hiç ağrı hissedilmez. Hastaya ilaç yazılmaz.

Dudak (Tükürük Bezi) Biyopsisi Sonrasında Yapılması Gerekenler:

Bir kaç saat boyunca katı ve sıcak yemek yememek gerekir. Dikiş yapılırsa kanama 30 dakika kadar sonra durur. İyileşme süreci 1 gün, kesik izinin kaybolması ise 4 hafta kadar sürebilir. Dikiş yapılmazsa kanama 3-8 saat kadar sürebilir. İyileşme 3 gün, kesik izinin kaybolması ise 2-3 hafta kadar sürebilir.

Biyopsi Öncesi ve Sonrası Bilinmesi Gerekenler:

Mikrop kapmamak için biyopsi yapılmadan önce ağız hijyeni en üst düzeyde tutulmalı. Dişler iyice fırçalanmalı, ağız içi bol tuzlu suyla iyice gargara yapılmalı. Biyopsi sonrası da ağız hijyenine çok dikkat edilmeli. Biyopsi yapılan yerdeki ağrı birkaç gün sürerse yada yaralı kısım daha da kötüleşirse bu durumu en kısa sürede doktorunuzla görüşün.

2 comments to Dudak (Tükürük Bezi) Biyopsisi Nasıl ve Neden Yapılır?

  • Aysun keşan

    Bende tükrük bezi biyopsisi olacağım acı hissetcekmiyim korkuyorum bi bilgi verirseniz sevinirim

  • Şükriye

    Bende alt dudağımdan tükrük bezi için biyopsi oldum. Yaklaşık iki haftamoluyo dikiş ipleri eridi ama dudağımın köşesi hala hissiz uyuşuk sanırım normal mi bu?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.