Dudak Şişmesi Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dudak şişmesi durumu hemen hemen bir çok kişinin başına gelmiştir. Dudak şişmesinin belirli bir nedeni yoktur, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar ve metabolik sorunlar gibi birçok neden dudakların şişmesine yol açabilir.

Dudak Şişmesi

Enfeksiyonların Neden Olduğu Dudak Şişmesi:
Dudak şişmesinin en sık nedenlerinden biri de enfeksiyonlardır. Dudaklarda oluşan çatlaklara virüs ve bakteriler yerleşerek enfeksiyona neden olurlar. Uçuk, çıbanapse, aft, pamukçuk gibi enfeksiyonlar dudakların şişmesine yol açabilir.

Tedavisi: Ağız içi ve dışı hijyen sağlamak yeterli olacaktır. Yemek sonrası dişler ve dil fırçalanmalıdır. Kirli ellerle dudak ve çevresine el sürülmemelidir. Dudak çevresi zaman zaman sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır. Dişten kaynaklanan bir apse varsa diş doktoru tarafından tedavi edilmelidir. Dudak çatlaklarını önleyen durak kremleri kullanmak virüs ve bakterilerin yerleşmesini önlemeye yeterli olacaktır.

Alerjik Reaksiyonların Neden Olduğu Dudak Şişmesi:
Dudak şişmesinin en sık karşılaşılan nedenlerinden biri de alerjik reaksiyonlardır. Her hangi bir yiyeceğe, güneşe, polene, toza, kimyasallara veya böcek sokmalarına karşı vücudun tepki vermesiyle alerjik reaksiyonlar gelişebilir ve dudak şişmesi dahil bir çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Şişmiş bir dudakla birlikte dudaklarda kaşıntı, karıncalanma ve dilde şişme gibi belirtilerden herhangi biri eşlik ediyorsa akıllara alerjik reaksiyon getirilmelidir.

Tedavisi: Alerjik reaksiyona neden olan etkenden uzaklaşmak tedavi için yeterli olacaktır.

Bazı İlaçların Neden Olduğu Dudak Şişmesi:
Sedef hastalığı ve egzama da kullanılan bazı ilaçlar ve diğer hastalıklarda kullanılan bazı ilaçlar dudakların şişmesine sebebiyet verebilir. Bu tür belirtiler ciddi yan etkilerdir ve derhal doktora bildirilmelidir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Tedavisi: Bu yan etkiye neden olan ilaç derhal doktora bildirilmeli ve doktorun önerilerine uyulmalıdır.

Alt Üst Dudak Şişmesi

Akromegali Sendromunun Neden Olduğu Dudak Şişmesi:
Beyin tabanındaki hipofiz bezinin çok fazla büyüme hormonu (high growth hormone, hGH) üretmesiyle gelişen aşırı büyümeye sebebiyet veren hastalık, dudakların da şişmesine, aşırı büyümesine sebebiyet verebilir. Kulak, burun, dudak, el ve ayaklarda aşırı büyüme varsa, akıllara akromegali sendromu getirilmelidir.

Tedavisi: Öncelikle hastalığın teşhisi için bir doktora gidilmeli ve hormon testi yapılmalıdır. Teşhis konulduktan sonra ilaç ve iğne tedavisiyle büyümeyi durdurmak veya yavaşlatmak mümkündür.

Çarpma, Dudak Isırma vb. Etkenlerin Sebep Olduğu Dudak Şişmesi:
Dudak bölgesine alınan bir darbe veya küçük bir diş ısırığı dudakların şişmesine neden olabilir. Dudaklara gelen darbeler sonucunda kılcal damarlarda zedelenmeye bağlı iç kanama görülebilir ve bu da dudakların şişmesine neden olabilir.

Tedavisi: Darbe sonrasında hemen soğuk kompres yapmak dudağın daha fazla şişmesini önleyecektir. Dudağın eski haline dönmesi 3 ila 10 gün kadar sürebilir.

Çevresel Koşulların Sebep Olduğu Dudak Şişmesi:
Çeşitli çevre koşulları bazı hassas kişilerde dudak şişmesine neden olabilir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk havalar dudakların kurumasına yol açarak dudak şişmesine neden olabilir. Güneşin zararlı Ultraviyole UV ışınları doğrudan dudaklara ulaşırsa dudak şişmesine neden olabilir. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk tüketilen yiyecek ve içecekler de dudaklarda doku hasarına yol açarak dudak şişmesine neden olabilir. Sigara ve alkol kullanımı da dudak şişmesine yol açabilir.

Tedavisi: Dudak şişmesine sebep olan çevresel faktörün tespit edilmesi ve korunmaya yönelik önlemler alınması tedavi için yeterli olacaktır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.