Dolaşım Sistemi Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Dolaşım Sistemi Sağlığını Korumak İçin Yapılması Gerekenler?

Sağlıklı beslenilmelidir:
Fast Food diye tabir edilen hazır yiyecekler yenilmemelidir. İçerisinde kimyasal maddeler bulunan yiyecekler yenilmemelidir. Kızarmış yiyecekler yerine suda haşlanmış, buharda pişmiş veya fırında pişmiş yiyecekler tercih edilmelidir. Sebze ve meyveler yenmeden önce iyice yıkanmalıdır.

Dengeli beslenilmelidir:
Düzenli olarak sebze, meyve, et, süt ve yumurta ürünleri tüketilmelidir. Sadece sebze ağırlıklı, meyve ağırlıklı, et ve süt ağırlıklı beslenilmemelidir. Her besin türünden yeterli miktarda tüketilmelidir.

Düzenli spor yapılmalıdır:
Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınılmalıdır. Her gün düzenli egzersiz (koşu, hızlı yürüyüş, vb.) yapılmalıdır. Sağlıklı bir insanın günde en az 1 saat kadar yürümesi gerekir. Çok oturmayı gerektiren işlerde mümkün oldukça ayağa kalkarak hareket edilmeli, kan dolaşımı rahatlatılmalıdır. Vücut geliştirme gibi ağırlık kaldırarak yapılan sporlar kalp büyümesine ve ilerde kalp krizine neden neden olduğundan kesinlikle yapılmamalıdır.

Temizliğe özen gösterilmelidir:
Yemek yemeden önce eller iyice yıkanmalıdır. Ellerden vücuda giren mikroplar dolaşım sistemine girerek hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Diş çürüklerinden içeri giren mikroplar, doğrudan dolaşım sistemine ulaşmaktadır. Sebze ve meyveler iyice yıkanıp öyle tüketilmelidir.

Düzenli doktor kontrollerine gidilmelidir:
Sağlıklı bir insanın bile 6 ayda bir sağlık taramasından geçmesi gereklidir. Tansiyonun ölçülmesi, kan tahlillerinin yapılması gibi kontroller dolaşım sisteminin sağlığı hakkında bilgiler verecektir. Dolaşım sisteminde herhangi bir sağlık sorunun olması durumunda ise erken tedavi, uyarı ve önlemler ile sağlık sorunu tamamen ortadan kalkabilir veya ilerlemesi engellenebilir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Dolaşım Sistemi

Dolaşım Sistemi Nedir?
Sindirim sisteminde sindirilen besin maddelerinin ve oksijenin hücrelere ulaştırılmasını sağlayan, aynı zamanda atık maddelerin hücrelerden de uzaklaştırmasını sağlayan sisteme, dolaşım sistemi denir.

Dolaşım Sistemi Organları ve Yapıları Nelerdir?
Kalp, kan damarları ve kan, dolaşım sistemi organ ve yapılarıdır.

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?
Kalp büyümesi, kalp krizi, damar tıkanıklığı, damar sertliği, yüksek kan basıncı, düşük kan basıncı, sık kalp atışı, düşük kalp atışı, kalp çarpıntısı, kalp ritmi bozukluğu, kalp romatizması, kalp spazmı, kolesterol, taşikardi, damar çatlaması, damar genişlemesi, varis, damar iltihabı gibi çeşitli ciddi hastalıklara neden olur.

Daha fazla bilgi için bu sayfamıza bakabilirsiniz. Dolaşım sistemi hastalıkları nelerdir?

Yazar: Tolga Yılmaz / bilgimanya.com

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.