Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Kalp büyümesi:
Kalbin olması gerekenden daha fazla büyümesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Büyüyen kalpte kalp krizi riski artar, kan dolaşımında sorunlar ortaya çıkar. Kalp büyümesi genetik olarak ortaya çıkabildiği gibi, vücut geliştirme ve çok fazla güç gerektiren sporların yapılmasıyla da sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.

Kalp krizi:
Kalbi besleyen damarlardaki kan akışının çeşitli sebepler nedeniyle aniden azalması veya kesilmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalp krizi esnasında kalbe yeterli kan akışı olmadığından, az kan kiden bölgelerdeki kalp kasları kalıcı hasara uğrar. Her 5 ani ölümden biri kalp krizinden dolayı olmaktadır.

Damar tıkanıklığı:
Damarlarda meydana gelen daralma veya tıkanıklığa ateroskleroz, yani damar tıkanıklığı denir. Damar tıkanıklığı, atardamarda görülen en yaygın hastalık türüdür. Damar tıkanıklığı başta yüksek tansiyon, kalp büyümesi ve kalp krizi olmak üzere birçok hastalığına neden olmaktadır.

Damar sertliği:
Kan damarlarının esnekliğini ve yumuşaklığını kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle genetik yatkınlık sonucu ortaya çıkar. Bunların haricinde alkol ve tütün tüketimi, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam damar sertliğine yol açmaktadır. Hastalık belirtileri orta yaş sonrası dönemlerde artış göstermektedir. Damar sertliği; beyin kanaması ve kalp krizine neden olmaktadır.

Yüksek tansiyon:
Dolaşım sistemindeki basınç dengesinin bozulması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Dolaşım sisteminde meydana gelen çeşitli aksaklıklar kan basıncı dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncı yükselir. Yüksek kan basıncı başta beyin kanaması ve kalp büyümesi olmak üzere tüm organlarda çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Dolaşım Sistemi
Düşük tansiyon:
Dolaşım sistemindeki basınç dengesinin bozulması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Dolaşım sisteminde meydana gelen çeşitli aksaklıklar kan basıncı dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Düşük tansiyon hastalarında kan basıncı düşüktür. Düşük kan basıncı halsizlik, yorgunluk hissi ve baygınlığa neden olabilmektedir.

Kalp çarpıntısı:
Kalp ve göğüs bölgesinde hissedilen, çarpıntı ve baskıya neden olan bir hastalıktır. Hormonal değişiklik, psikolojik rahatsızlıklar, enfeksiyonlar kalp çarpıntısına neden olabilmektedir.

Kalp romatizması:
Kalp kasları veya kapakçığında meydana gelen romatizmal bir hastalıktır.

Yüksek kolesterol:
Kan sıvısı içerisinde bulunan bir tür sindirilmiş besindir. Kan içerisindeki kolesterolün yükselmesi, kan damarlarında birikerek damar sertliğine ve damar tıkanıklığına neden olabilmektedir.

Taşikardi:
Kalp atış sayının normalin üzerine çıkması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Genellikle hormonal ve psikolojik etkilere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Damar çatlaması:
Normalde gözle gözükmeyecek kadar ince damarların gözle görünür hale gelmesi damar çatlaması olarak adlandırılır. Genellikle bacaklarda, yüzde ortaya çıkar.

Varis:
Damarlarda meydana gelen genişleme, kıvrılma, tıkanma gibi nedenlerle ortaya çıkan damar bozukluğunun, vücut dışından görülebilir hale gelmesi varis olarak adlandırılır. Dolaşım sistemine meydana gelen aksaklıklar sonucu ortaya çıkar.

Yazar: Tolga Yılmaz

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.