Doğal afetlerin yaşandığı ülkelerde hangi sorunlar görülebilir?

Doğal afetlerin yaşandığı ülkelerde hangi sorunlar görülebilir?

Doğal afetler, afetin türüne göre çeşitli sorunlara neden olur.

Deprem:
Deprem olan bölgede binalar, köprüler yıkılır, yollar hasar görür, çok sayıda ölü ve yaralı olur. Yangınlar çıkar, su ve doğalgaz boruları patlar, elektrik hatları zarar görür.

Sel:
Dere yataklarına yakın alanlardaki yerleşim yerlerini su basar, köprüler yıkılır, araçlar ve insanlar sele kapılır. Dağlık arazilerde heyelan oluşur, yollar trafiğe kapanır.

Yangın:
Orman yangınlarının olduğu bölgede doğal yaşam tehlikeye girer. Hayvanlar yaşamlarını yitirir. Hava kirliliği artar, orman içindeki yerleşim birimleri yanarak yok olur.

Tsunami:
Okyanusa veya açık denize kıyısı olan ülkelerde depremden sonra oluşan dev dalgalar şehrin merkezine kadar ilerler. Dalgalar binaları yıkar, arabaları ve insanları sürükleyerek çok sayıda ölü ve yaralının olmasına sebep olur.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bu tarz afetleri yaşayan ülkelerde çok büyük maddi ve manevi kayıplar oluşur. Yardım kuruluşlarının kısıtlı olduğu için aynı anda çok kişiye hizmet edemezler. Bu da afetin etkilerinin uzun sürmesine ve can kayıplarının artmasına neden olmaktadır.
Bu tarz büyük afetleri yaşayan ülkelerin kendi kaynaklarıyla afetlerin etkisini azaltması mümkün olmadığından dış ülkelerden maddi ve manevi yardımlara ihtiyaç duyulur.

1 comment to Doğal afetlerin yaşandığı ülkelerde hangi sorunlar görülebilir?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.