Doğal Afet Denince Aklımıza Ne Gelir?

Doğal afet denilince aklınıza gelenleri yazınız sorusun cevabı.

İnsanlar tarafından meydana gelemeyen, doğanın kendi başına yaptığı, çevreye, özellikle de insanlara zarar veren doğa olaylarına doğal afet denir.

Doğal afet denince akla gelenler ülkemizde de sık sık karşılaştığımız sel, fırtına, deprem, toprak kayması, çığ düşmesi, erozyon, yıldırım düşmesi, orman yangını gelmektedir. Bunlara ek olarak ülkemizde pek karşılaşılmayan hortumlar, kasırgalar, yanardağ patlamaları, tsunamiler de doğal afet olaylarıdır.

Sel: Genellikle yağmurun aşırı şiddetli yağması sonucunda biriken suyun, kanalları, kanalizasyon sistemini veya dereleri taşırması sonucunda oluşan doğa olayıdır.

Fırtına: İnsan yaşamını olumsuz etkileyecek düzeyde rüzgarın esip, etrafa zarar vermesine neden olacak rüzgarlar fırtına olarak adlandırılmaktadır.

Deprem: Yer kabuğunun kilometrelerce altında meydana gelen göçük, çatlak, patlama gibi olayların neden olduğu şiddetli yer sarsıntılarıdır. Bu doğal afetlerin en kötüsüdür ve her yıl çok sayıda insanın evsiz kalmasına veya yaşamını yitirmesine neden olmaktadır.

Toprak kayması: Dağ ve tepe gibi yüksek yerlerdeki toprak parçalarının gevşeyerek aşağı doğru hızla kayması olayanı toprak kayması denir.

Çığ düşmesi: Karla kaplı dağlardaki eski karın üzerine yeni kar yağması sonrasında biriken karın hızla kayarak aşağıya düşmesine çığ düşmesi denir.

Erozyon: Rüzgar, yağmur, akarsu, güneş ısısı, soğuk hava gibi etkenlerle yer kabuğu üzerinde meydana gelen aşınma ve şekil değişikliğine erozyon denir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Yıldırım düşmesi: Bulutlar ve yer arasında oluşan elektrik atlamasıdır. Bu atlama esnasında çok fazla elektrik enerjisi ve ısı enerjisi ortaya çıkar. Bir yıldırım koca bir şehri elektriksiz bırakabilir, orman yangını başlatabilir, uçak düşürebilir.

Orman yangını: İnsanların veya yıldırımların neden olduğu çok büyük çaplı arazilerin yok olmasına neden olan yangınlardır.

dogal-afet

dogal-afet-toprak-kaymasi

4 comments to Doğal Afet Denince Aklımıza Ne Gelir?

 • meltem

  Çok güzel olmuş teşekkürler bilgimanya.com

 • esma

  Çok teşekkür ederim bu bilgimanya var ya çok güzel bir site çok beğeniyorum bilgisayarımda 5. en çok girilen site olarak kayıtlı. Eeee tabii 1. sırada Google 2. sırada facebook 3. sırada forumlord 4. sırada facebook ta candy crush saga.

 • dilara doğanay

  Çok beğendiğimi söyleyebilirim kartona yaptığım projeye hoca bravo alkışlayın dedi öyle bir alkışladılar ki sağır olurdunuz…

 • hülya sude söyler

  Teşekkürler gerçekten çok işime yaradı. Hem de bilgilendirilmiş oldum.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.