Doğal kaynaklarımızın korunması geleceğimiz

Doğal kaynaklarımızın korunması geleceğimiz açısından neden önemlidir?

Doğal kaynaklar doğada kendiliğinden var olan hava, su, toprak, bitki örtüsü, hayvanlar ve madenlerden oluşmaktadır. Bu kaynakların bir çoğunun dünyadan tamamen yok olması mümkün değildir; ancak hava ve içilebilir su kaynakları kirlenebilir; verimli toprak erozyona uğrayarak denizlerin derinlerine akabilir; bitki örtüsü orman yangınları ve insanların kullanımı sonucu yok edilebilir.

Maalesef insanlar isteyerek veya istemeyerek bu olayların tümünün yavaş yavaş gerçekleşmesine neden oluyor. Gelecekte bu kaynakların bir çoğunun canlılar tarafından kullanımı mümkün olmayacak!

İnsanların ve tüm canlıların geleceği bu kaynaklara bağlıdır. Kaynakların korunması için çeşitli önlemler alınmalıdır. Havayı kirleten tüm faaliyetler azaltılmalı, özellikle evlerde ve fabrikalarda fosil yakıt kullanımı azaltılmalı. Su kaynakları fabrika atıklarıyla kirletilmemeli; erozyonu önleyecek çalışmalar yapılarak toprak korunmalı; ormanlık alanlar ağaç dikimi yapılarak genişletilmeli, mevcut ormanlar kesilmemeli ve imara açılmamalıdır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Eğer önlem alınmazsa gelecekte tüm canlıların yaşamını etkileyecek, hatta sonlandırabilecek felaketlerin olması kaçınılmaz görünüyor. Bizden sonraki nesillerin geleceğini güven altına almak için doğal kaynaklar verimli kullanılmalıdır.

dogal-kaynaklarimizin-korunmasi

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.