Dodo Kuşu : Nesli Tükenen Hayvanlar

Hint Okyanusu’ndaki insanların henüz keşfetmediği, insanların hiç ayak basmadığı Mauritus Adası’nda bir kuş türü yaşamaktaydı. Adaya ilk gelen denizciler bu garip kuşlarla karşılaştıklarında onlara Portekizce aptal anlamına gelen “dodo” ismi taktılar.

Dodo Kuşu Müze Oxford Universitesi

Oxford Universitesi’ne ait müzede bulunan gerçek Dodo Kuşu iskeleti ve gerçeği gibi yapılmış dodo kuşu maketi

Dodo Kuşunun Özellikleri:
Boyu yaklaşık 100 cm civarında, kilosu 12-20 kg civarında, uçma becerisini çok uzun yıllar önce kaybetmiş bir kuş türüydü. Gagası kafasına göre büyük ve kıvrık, gövdesi tombul ve kısa tüylü, kanatları uçmasını sağlayamayacak kadar küçük, bacakları da gövde ağırlığını taşıyabilecek kadar kalın ve güçlüydü. Ördeğin sesine benzeyen bir sesi vardı. Dişileri yılda sadece bir yumurta bırakırdı. Yumurtası deve kuşu yumurtasından daha büyüktü. Ağaçlardan düşen meyvelerle beslenirdi.

Dodo Kuşlarının Keşfedilmesi:
1507’de Portekizli denizcileri Mauritus Adası’na ulaştıklarında adadaki bu garip kuşları gördüler. O güne kadar hiç insan görmemiş ve hiçbir tehlikeyle karşılaşmamış bu kuşlar denizcilerden kaçmadı ve denizcilere yaklaşarak onları tanımaya çalıştı. Bu durumu gören denizciler, kuşlara “aptal” anlamına gelen “dodo” ismini taktılar. Bunla da yetinmeyip gördükleri tüm kuşları sopalarda vurarak öldürdüler, kimisini de daha sonra yemek üzere canlı halde gemilere yüklediler. Kum üzerindeki tüm yumurtalarını da toplayıp yiyecek yaptılar.

Dodo Kuşu Resimleri

Yapay dodo kuşları

Denizciler canlı olarak yakaladıkları bazı dodo kuşlarını Avrupa’da götürüp halka gösterdi. Doğal hayatından uzak kalan ve yaşatılmak için pek çaba harcanmayan kuşlar Avrupa’da çoğalma imkanı elde edemedi.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Daha sonra Mauritus Adası’na yerleşen ve sık sık ziyaret eden denizciler dodo kuşlarını yiyecek olarak avlamaya devam etti. Yerleşen halkın adaya getirdikleri köpekler dodo kuşlarını avlamaya başladı, yine insanların getirdiği domuzlar, maymunlar ve gemilerden adaya yayılan fareler dodo kuşlarının yumurtalarını yemeye başlayınca, nesilleri giderek azaldı. Tarihteki bilgileri göre en son dodo kuşunun 1681 yılında öldürülmesiyle nesilleri tükendi.

Dodo Kuşlarının Nesilleri Neden Tükendi?
İnsanlar sayıları zaten az olan dodo kuşlarını eti ve yumurtasını için bir bir katletti. Adaya yerleşerek dodo kuşlarının yaşam alanlarını yok etti. Dodo kuşlarının yaşadığı ormanlıkları, çay ve şeker tarlalarına dönüştürdü. Adaya getirdikleri köpekler, domuzlar, maymunlar ve fareler dodo kuşlarının yok olmasını hızlandırdı. Binlerce yıldır adada yaşayan dodo kuşları, insanların adayı keşfetmesinden sadece 174 yıl sonra yok oldu.

Dodo Ağacı ve Meyvesi

Dodo ağacı ve meyveleri

Dodo Kuşlarının Adaya Ağaç Dikiyordu!
Dodo ağacı adı verilen bir ağaç türü yalnızca dodo kuşları sayesinde çoğalabiliyordu. Dodo kuşları bu ağaçların meyvesini yiyor, bağırsak sistemindeki enzimler ve dışkısı ağacın tohumunun filizlenmesini sağlıyordu. Bilim adamları bu ağaçları da yetiştirebilmek için çok uğraştı ancak başaramadı. 300 yıl civarı ömürleri olan bu ağaçlardan adada yalnızca 13 tane kaldı ve bir kaç yıl sonra onlarda kuruyup yok yok olacaklar.

Dodo Kuşlarının Tekrar Yaşaması Mümkün Mü?
Dodo kuşlarından geriye kalan ve bugün müzelerde sergilenen bir kaç baş, bir kaç çift ayak ve bütüne yakın  iskelet parçalarıdır. Adaya dodo kuşu kalıntıları aramaya giden bilim adamları toprak altında bütün halde bir dodo kuşu iskeleti bulmayı başardı. Gen bilimcilerin iskelet üzerinde yaptığı çalışmalar sonuç verdi ve dodo kuşunun DNA’sı tam olarak elde edildi. Elde edilen DNA sayesinde çok yakın bir tarihte dodo kuşu klonlanabilecek ve tekrar hayata döndürülebilecek.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.