DLL Hatası Nasıl Düzeltilir?

DLL uzantılı dosyalar, bilgisayarlarda çeşitli programların çalışması için gerekli dosyalardır. Bu dosyalar zaman zaman güncelleme veya program kaldırma, tekrar yükleme gibi durumlarda, silinebilir, bozulabilirler.

DLL Hatası Nasıl Düzeltilir?
Silinmiş veya hasarlı DLL dosyasını tekrar yüklenerek düzeltilir.

Hatalı – Bozuk DLL Dosyası Nerden İndirilir:
öncelikle DLL hatası aldığınız uyarıyı yani dosyanın tam adını bir yere not edin.
Bu siteye girerek bozuk olan dll dosyasını arama kutusuna yazarak arayın www.dll-files.com/ dosya bulunduğunda sağ altta DOWNLOAD FILE‘E tıklayarak indiriniz. Dikkat dosya sıkıştırılmıştır. Açmak için Winrar veya benzeri programlar kullanınız.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

DLL Dosyası Nereye Atılır – Yüklenir?
DLL dosyaları genellikle windows işletim sisteminin içindeki system32 klasörü içindedirler. Fakat bu herzaman böyle değildir örneğin bir oyun yüklediğinizde DLL’ler farklı yerlerde olabilirler. DLL dosyasını indirdiğiniz sitelerde dosyaların hangi klasörlere atılacağı yazmaktadır.

32 Bit İşletim Sistemlerinde;
C:\Windows\System (Windows 95/98/Me)
C:\WINNT\System32 (Windows NT/2000)
C:\Windows\System32 (Windows XP, Vista, 7)

64 Bit İşletim Sistemlerinde;
C:\Windows\SysWOW64\
içine atılır.

Son olarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Eğer yukarıdaki işlemi yaptığınız halde olmadıysa yukarıdaki işlemleri tekrar ediniz. Yine olmaz ise aşağıdaki işlemi deneyiniz. Yüklediğiniz DLL dosyasını çalıştıracaktır.

Bilgisayarım Başlat > Çalıştır (Vista veya Windows 7 ise  Program ve Dosyaları ara kısmı) CMD yazıp enter’a basın.
Karşınıza CMD.EXE diye pencere komut sayfası gelecektir.
oraya, Type regsvr32 ve yüklediğiniz dll dosyasının tam adını yazıp enter’a basınız.

Dikkat: Yanlış yapılan bir işlem, işletim sisteminin arızalanmasına neden olabilir.

25 comments to DLL Hatası Nasıl Düzeltilir?

 • burak

  kardesim gta 5 i indirdim ISTask.dll hatası veriyor nasıl düzeltebilirim

  • tolga

   Windows’un DirectX 10 paketini indir ve kur. Yine çalışmazsa internetteki güvenilir sitelerdeki ISTask.dll dosyasını indirip Sistem 32 klasörü içine at. Bilgisayarı kapatıp tekrar aç ve oyunu tekrar çalıştır. Eğer yine olmazsa, muhtemelen indirdiğin oyunda başka bir yazılımsal sorun vardır.

 • AHmET

  Arma 3 kurdum oyun açılmıyor unable to locate a running instance of Steam hatsı veriyor yardım edermisiniz

 • arma3

  Unable to locate a running instance of steam hatası alıyorum bunu nasıl çözebilirim?

 • ercan gözen

  newdev.dll yükleme hatası. Defalarca indirip yükledim ama hep aynı cevap. Ayrıca masaüstüm gözükmüyor. Sadece arkaplan resmi var. Lütfen yardım.

 • Emre

  Kardeşim valla sayende buldum sorunu teşekkür ederim sağ olasın.

 • onur

  Merhaba.
  Ben COD Black Ops2 indirdim. Herşeyi tamamıyla yaptım. Ama sonunda user32.dll hatası aldım. DLL sitesinden bunu indirdim fakat olmadı. System32’ye atamadım. Bu sorunu nasıl halledebilirim yardımcı olursanız sevinirim.

 • hasan

  Ben java programını kuramamıştım ve kurabilmek için “SİSTEM GERİ YÜKLEME si” yaptım. Şimdi bilgisayarı her açtığımda “framadeyn dll” hatası yazıyor, programı kendi sitesinden indirip kurmama rağmen gene aynı hatayı gösteriyor. Aynı şey java programında da olmuştu java.com dan indirip kurmama rağmen java uyarısı veriyordu.

  Başka bir sorun daha var daha önce “TRKY DNS” programı kurmuştum sistem geri yüklemesinden sonra silmeme rağmen onuda program ekle-kaldırdan yok edemiyorum. Bilgisayarı açtığımda bu iki uyarıdan kurtulmak istiyorum.
  Lütfen yardımcı olun… Saygılar…

 • mahmut efil

  Abi ben Pes13 aldım. Yükledim ama d3dx9_dll eksik dedi yükledim ama yine olmadı.

 • kerem

  D3DCOMPLIER_43 hatası veriyor ve Win 8 kullanıyorum 64bit dediğiniz yaptım ama olmadı yardım please acele.

 • dogukan

  Kardeş bende temp.dll hatası veriyor nasıl düzeltebilirim lütfen yardım edin.

 • hey

  Asasin Creedi masaüstünde klasör oluştur atıyorum mesala X dosyası CD 1 ve 2’dekileri bu X dosyasına at sonra kur.

 • muhammet

  Selam Assasins’s Creed 3 oyunu aldım. Oyun %65 kadar yükleniyor sonra bu klasöre ulaşılamadı yada yer almıyor diye bir yazı çıkıyor. Yazı şu… Isarcextract…. Ama sol üstede isdone.dll adında dosya istiyor… İndirdim ama olmadı ne yapmam gerek.

 • fatma

  Bana yardım edebilir misiniz acil! Adobe Falsh Player indirirken birlikte aç kısmına yanlışlıkla Windows girdim şimdi tüm dosyalar Windows ile açılıyor sistemi geri yüklemeye çalıştım ama yine sonuç aynı değişen bir şey olmadı ne yapabilirim, tüm dosyalar Windows olarak açılıyor.

 • ERSEN

  C:\Documents and settings\veli\Application\Data\Svchost.exe\System32dll.exe arkadaşlar lütfen yardım edin virüs programım hep bu uyarıyı veriyor virüs bulundu diyor.

 • Onur

  Selam ya bana yardım edebilirmisiniz şu d3dcompilier_43 dosyasını video ile anlatrımısınız Lütfeen :/

 • serdar

  Sorun çözüldü; önce microsoftun sitesinde directx9u indircen kurcan(onu kurmakta bi acayip, önce bi klasör yapcan masaüstüne daha snra browse den hedef klosere içindekileri döktürcen daha sonra kurcan) daha sonra hata veren oyunu başka bir steden daha farklısını indirip bilgisaya kurucan, en basit yöntem bu, saatlece awc.dll hatasıyla oşa vakit geçirmeyin.

 • serdar

  Zafer kardeş, benim leptop i3 windows 7, bu windows sistemli leptopa directx9 mu yoksa daha üstümü yüklenmeli, direcxt9u oyun kendisi en başta kuruyozaten, ama, awc.dll hatası dewam ediyor. başka bir yolmu denicez anlamadım, bilgisayarınmı var derdinmi var arkadaş :(

 • serdar

  kardeş banada yardım ed nolur, need for speed the run oyununu kurdum. daha sonra oyuna başlamak için kurulu yerdeki ikona tıkladığımda AWC.dll failed hatası veriyor. bu dosyayı netten buldum ve yukarda gösterilen yerlere yükledim. sonuç ‘0’ yani elde edebildiğim bişe yok. hala hata veriyo AWC.dll hatasını. nasıl aşcam bunu. oyunda çok tatlı bebek gibi yha, oynamasam içim rahat edmiyo :)

  • Zafer

   Oyunları oynayabilmen için Microsoft’un directx9 yazılımı yüklü olması gerekir. Eğer daha önce yüklemediysen yükleyip öyle dene. İçinde oyunların çalışabilmesi için birçok dll dosyası barındırır. Genelde oyun cd’lerinde bu program bulunur ama otomatik olarak yüklenmez kendin yüklemen gerek. Birde bu şekilde dene bakalım muhtemelen olacaktır. Yükleme yaptıktan sonra oyunu açmayı dene çalışmazsa bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar dene.

 • MEHMET

  kardes ben battlefield 3 ü aldım daha henüz yükleyemedim.çünkü install iconuna tıkladıgımda awc.dll failed yazısı geliyor.sizin bu yazdıgınız işlemleri uyguladım fakat genede olmadı.bana yardımcı olabilirmisiniz lütfen 4-5 saat ugrastım yapamadım.lütfen bi yardım edin.TEŞEKKÜRLER…

  • zafer.çetin

   Hımm. Sanırım yükleme yaptığın DVD’de çizik var veya DVD’ye hatalı, eksik yüklenmiş. Mümkünse oyunu yeni DVD ile değiştir.

   Şöyle yaparsan bir ihtimalle olacaktır. Öncelikle DVD içindeki tüm dosyaları bir klasöre kopyala sonra yukarıdaki adreslerden awc.dll dosyasını bul, klasör içindeki bozuk awc.dll dosyası ile değiştirtir.

   Sonra Nero veba benzeri programlarla bunu imaj (image) çevir yani dvd’ye yazdır.

   Biraz zahmetli ama bunlara yapmakta fayda var.

   Sonra yeni yaptığın DVD’den oyunu tekrar yüklemeyi dene

 • serdar

  c:/wındows/sytem/shimgvw.dll yukleme hatası dıo kardes bunu nasıL gecırceM ben bı yardım etsenız

  • yunusberk

   Çok basit öncelikle buradan dosyayı indir shimgvw.dll

   Sonra indirdiğin dosyayı c:/wındows/sytem klasörünün içine at. Bilgisayarını yeniden başlat bu hatayı bidaha almazsın.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.