Dizel Araç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

dizel-arac-kullanirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Yakıt ekonomisi nedeniyle yıllardır büyük ilgi gören dizel otomobiller hakkında bilmeniz gereken önemli maddeleri sizler için sunduk.

Binek dizel araçlarda EuroDizel gibi kaliteli mazot kullanılmalıdır.

Mazot miktarı azaldığında, yakıt ışığı uyarı verdiğinde en yakın istasyona giderek yakıt alınmalıdır. Bazı dizel araçlarda mazot bittiğinde filtreler hava yapar ve mazot eklense bile araç çalışmaz. Havanın alınması için servise götürülmesi gerekir.

Dizel araçlar çalıştırılmadan önce, kontak açık konumda 15 saniye kadar bekletilmeli ve sonra marş basılmalıdır. Dizel araçların ateşleme ve yağlama sistemi farklı olduğundan bu işlemin yapılması motorun daha kolay çalışması sağlayacak ve motorun ömrünü uzatacaktır.

Dizel ve benzinli araçların çalıştırıldıkları andan itibaren bir dakika kadar rölantide çalıştırılmaları tavsiye edilir. Bu süre zarfından ısınan motor daha az yıpranacağından motor ömrü uzayacaktır. Kış aylarında bu sürenin 2-3 dakikaya kadar uzatılması tavsiye edilir.

Dizel araçta kontak kapatılmadan önce rölantiye (1000 devirin altına) düşmesi  beklenmelidir. Bu işlem yapılmaması turbo motorun ileride sorun çıkarmasına neden olabilir.

Dizel araçlar da aynı benzinli araçlar gibi vurdurularak (itilerek) çalıştırılabilir. Ancak bu işlemin yapılması riskli olduğundan benzinli ve dizel araç kılavuzlarında kesinlikle yapılmaması gereken maddeler arasındadır. Yeni nesil dizel araçlarda (yakıt pompalı) bu işlemi yapmak daha tehlikelidir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Dizel araç veya benzinli araçların hava filtrelerinin en fazla 6 ayda bir değiştirilmesi önerilir. Çok tozlu, asfalt olmayan yollarda kullanılan araçların hava filtreleri dolar ve motora yeterli hava veremezler; bu da çekiş düşüklüğü, gaz yememe ve fazla mazot tüketimine neden olur. Bu nedenle tozlu ortamlarda kullanılan araçların hava filtrelerinin daha sık değiştirilmesi tavsiye edilir.

dizel-arac-mazot-gostergesi

Dizel araçların bakımı benzinli araçlara göre daha pahalı olduğu yönünde görüşler var. Ancak bu doğru değil veya çok eskidendi. Doğru olan dizel araçların bakım maliyeti ile benzinli araçların bakım maliyeti aşağı yukarı aynıdır. Hatta bazı dizel araçların bakım periyotları benzinli araçlardan daha uzundur.

Örnek verelim:

Ford focus triger seti 90.000 KM’de değiştirilir.
Focus 1.6 dizel – Triger Set fiyatı: 120 TL
Focus 1.6 benzinli – Triger Set fiyatı: 120 TL

Dizel araçlarla ilgili bilmeniz gereken maddeler yukarıdaki gibiydi. Kazasız, belasız araç kullanmanız dileğiyle sağlıcakla kalın.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.