Displazi Nedir? Displazik Değişiklik Nedir?

Kanserli dokular gibi gelişen, fakat kanserli hücre barındırmayan, anormal doku gelişmelerini veya doku değişikliklerini belirten tıp terimine displazi denir. Displazi kanser olmasada kansere dönüşebilme ihtimali olabilen anormal doku gelişimidir. Tıp alanında ayrıca evre sıfır (evre 0) kanseri olarak da bilinmektedir, bir başka değişle kanser başlangıcı olabileceğini belirtmek için de kullanılabilmektedir.

Organ Displazisi:
Herhangi bir organın şekilsel yapısında veya mikroskopik yapısında bozulmalara neden olan anomalisi belirtir. Bu tür displaziler anormal bölgesel organ büyümeleri veya tamamında büyümeye neden olabilirler. Ayrıca organda farklılaşmalar, gelişmelerinde durmaya da neden olabilirler.

Doku Displazisi:
Vücudun herhangi bir bölgesindeki dokuda aşırı büyüme, hacimsel genişleme olarak tanımlanabilir.

Displazik Değişiklik:
Dokulardaki displazik değişikliği ve bulguları ifade eden bir terimdir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Fibröz Displazi

Tıpta en az 25 farklı displazi türü bulunmaktır.

Vücudun herhangi bir yerinde bir doku oluşumu; kemik dokusunun büyüyerek şekil değiştirmesi; dokunun normal olarak bulunduğu yerde aşırı çoğalması, dokunun normal olarak bulunması gereken yerde hiç bulunmaması displazi olarak tanımlanır. Ayrıca çeşitli siğiller, polipler, papillomlar ve bazı bağdoku tümürleri de displazi olarak tanımlanır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Servikal Displazi:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.