Deve Nedir? Türleri ve Özellikleri

Geviş getiren memelilerden, uzun boyunlu, tüylü, geniş toynaklı, sırtında bir ya da iki hörgücü bulunan, sıcağa ve susuzluğa son derece dayanıklı bir çöl hayvanıdır.

İki tür deve cinsi bulunmaktadır; bunlar Asya ve Afrika devesi olarak bilinir.

Asya Devesi:

deve nedir çift hörgüçlü asya devesi

Asya develeri iki hörgüçlüdür. Afrika devesine oranla bacakları ve boynu daha kısadır, bu nedenle fazla hızlı hareket edemezler. Yük ve insan taşımacılığında pek kullanılmaz.

Afrika Devesi:

deve nedir tek hörgüçlü afrika devesi

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Afrika develeri tek hörgüçlüdür. Uzun boyunlu ve uzun ayaklara sahiptir. Uzun başı ve küçük kulakları vardır. Gözlerine kum kaçmasını önleyen uzun kirpikleri vardır. Ayaklarında perde sayesinde kuma batmadan çok rahatlıkla hareket edebilir. Hızlı hayvanlardır ve oldukça da hızlı koşabilirler.

Bu özel hayvanlar çöl ortamında yaşamak için yaratılmışlardır. Hiçbir şey yiyip içmeden 8 gün kadar yaşayabilirler ve bu süre içerisinde 1000 kilometre yol katedebilirler. Su molası verdiklerinde 70 ila 100 litreye yakın su içebilirler. İçtikleri suyu vücutlarının çeşitli yerlerindeki dokularda depolarlar. En büyük özelliklerinden biride terlemelerini denetleyebilmeleridir. Ayrıca sidik yoluyla su atımı çok azdır ve sidikleri çok yoğun bir kıvamdadır.

Deve; yüzyıllar önce evcilleştirilerek, yük taşımacılığı ve insan taşımacılığında kullanılmış çok hızlı ve çok güçlü hayvanlardır. Günümüzde halen yörükler, göçebeler, insan taşımacılığında, yük taşımacılığında veya turistik amaçlarla develeri kullanmaya devam etmektedir.

deve yavrusu

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Deve Güreşleri İle İlgili Bir Video:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.