Deniz Börülcesi Gerenotu Kurşunotu Hakkında Bilgi

denizborulcesi-gerenotu-kursunotu-2

Deniz Börülcesi ıspanakgiller ailesinden birkaç yıllık bitki türüdür. Türkiye’nin tüm bölgelerinde yetişmektedir. Bazı bölgelerde ismi Gerenotu veya Kurşunotu olarak da bilinmektedir. Deniz Börülcesi genellikle deniz kıyısında kumluk, taşlık veya kayalık alanlarda yetişmektedir. Bazı yörelerde tuzlu su içeren göl kenarlarında, tuzlu su içeren bataklıklarda da yetişmektedir. Deniz Börülcesi tuzlu su kaynaklarına yakın yerlerde yetişir, kökleriyle tuzlu suyu emerek beslendiğinden tuzlu bir tadı vardır. Deniz Börülcesi çok yüksek oranda sodyum karbonat içerdiğinden, geçmiş dönemlerde yemek dışında, cam yapımı ve sabun yapımında da kullanılmıştır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Deniz Börülcesi Toplama Zamanları:

Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında toplanarak tüketilebilmektedir. Deniz Börülcesini toplamak için en uygun dönem Mayıs, Haziran, ve Temmuz aylarıdır. Bu dönemlerde daha taze olur, pişmesi daha kolaydır ve lezzeti daha fazladır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Deniz Börülcesi İle İlgili Resimler:

Denizbörülcesi Video:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.