Deja Vu Nedir?

DEJA VU

Deja vu (déjà vu) dilimize Fransızcadan geçmiştir. Bir yere daha önce hiç gidilmemiş olmasına rağmen sanki gidilmiş gibi hissetmek veya bir olayı daha önce yaşamamış olmasına rağmen, yaşamış olma hissine kapılmak deja vu olarak adlandırılır.

Son yıllarda basın ve yayın organlarının gelişmesi, deja vu yaşayan kişilerin artmasına sebep olmaktadır. Sık sık televizyon izleyerek yeni yerler görüp öğrenen ve bilinç altına yerleşen kişiler, daha sonra hiç gitmedikleri bir yere gittiklerinde, örneğin; Fransa’ya gittiğinde, daha önceden gördüğü fakat hatırlayamadığı görüntüler, bilinç altından çıkarak sanki daha önce gitmiş, görmüş gibi hisse kapılmasını sağlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Geçmişte yaşanan veya yine televizyondan bilinç altına yerleşen görüntüler, hisler, sözler daha sonraları bilinç altınızdan çıkarak o anı tekrar yaşamışlık hissine neden olabilir. Örneğin; hiç aşk yaşamamış olmanıza rağmen, televizyondan ve çevrenizden gördükleriniz bilinç altına yerleşebilir ve aşık olduğunuzda tekrar bilinç altından çıkarak sanki daha önceden bildiğiniz bir anı tekrar yaşıyormuş gibi hisler uyandırabilmektedir.

Benzerliklerde de deja vu hissine kapılmanızı sağlayabilmektedir. Örneğin; daha önce hiç gitmediğiniz bir yeri, bilinç altınıza yerleşen başka benzer yerlerle karıştırılması ve sanki daha önceden gitmiş hissi yaratabilir. Veya daha önceden gördüğünüz bir kişiyi, başka bir yer ve zamanda gördüğünüz kişi sanmanız da deja vu olarak değerlendirilir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.