Cüzzam Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

cüzzam hastalığı belirtileri

Cüzzam Nedir?

Cüzzam hastalığı (lepra); hansen basilinin (Mycobacterium leprae) neden olduğu, yavaş yavaş ilerleyen, süreğen ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Cüzzam hastalığı deride yaralara neden olur, hatta ileri vakalarda parmak, el gibi uzuvların koparak düşmesine neden olabilmektedir.

Cüzzamın Tarihçesi:

Cüzzam hastalığının ilk ne zaman olarak ortaya çıktığı bilinmese de, eski Mısır uygarlığında dahi bu hastalığın olduğunu işaret eden hiyeroglifler bulunmaktadır. Mısır ve Hindistan’da ortaya çıktığı sanılan cüzzam hastalığı, IV. yy’da Avrupa ülkelerinde de görülmeye başlanmıştır. Ortaçağ döneminde yapılan Haçlı Seferleri, hastalığın Avrupa ülkelerine yayılmasını kolaylaştırmıştır. Avrupa’da hızla yayılan cüzzam hastalığı sebebiyle çok sayıda toplama kampları yapıldı. Cüzzam hastalığına yakalananlar bu kamplara getiriliyor ve halkın içine karışmalarına izin verilmiyordu. Fransız kralı Louis VIII (1223-1226) döneminde, 2000 civarında cüzzamlı hasta toplama kampı olduğu bilinmektedir. XV. yy’da toplama kampları sayesinde, hastalığın görülme sıklığı iyice azalmıştı, sonraları oluşan küçük çaplı salgınlara hemen müdahale ediliyor ve hastalığın yayılması önleniyordu.

cüzzam nedir belirtileri

Hastalığa neden olan hansen basili, ilk kez 1874 yılında Norveçli bilim adamı Armauer Hansen tarafından keşfedilmiştir. Eski dönemlerde çok sık gözüken hastalık günümüzde çok nadir yerel, küçük salgınlarda kendini göstermektedir. Günümüzdeki salgınlar her ülkede, her ilde olabilmekle beraber Çin, Güney Asya, Afrika ve Hindistan’da daha yaygın görülmektedir.

Osmanlı döneminde de sık sık karşılaşılan vakalar, Cumhuriyet dönemi yıllarında azalmıştır. Günümüzde ara ara salgın vakaları bildirilmektedir. 2014 tarihi itibariyle Türikye’deki cüzzamlı hasta sayısının 2500 civarında olduğu, hepsinin de tedavi altında olduğu bilinmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

cüzzam hastalığı nedir belirtileri

Cüzzam Nasıl Bir Hastalıktır?

Hansen basilinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Cüzzam hastalığının bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan türleri bulunmaktadır. Bulaşıcı olan türü az da olsa başkalarına dokunmayla geçebilmektedir. Bulaşan kişide cüzzam kendini hemen göstermez, bazen birkaç ay bazende yıllar süren kuluçka dönemi olabilmektedir. Kuluçka evresi bittikten sonra çıban biçiminde bir yara oluşur. Bu evreden sonra cüzzam vücudun tümüne yayılabilir. İleri evrelerde duyu yitimi, görme kaybı, felç, fiziksel bozukluklara ve iç organlarda hasarlara neden olabilmektedir.

Cüzzam Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en önemli ve ilk belirtisi, vücutta çıkan çıban görünümlü yaradır. Biraz ilerleyen vakalarda eklem yerlerinde yaralar, deride renk değişimleri, deride ödem oluşması olabilir. Teşhisi zor bir hastalık olduğundan belirtilerden tanı konması imkansızdır. Kan ve doku tahlillerinin laboratuvar incelenmesinde hansen basili rastlanması durumunda teşhis konulabilir.

cüzzam hastalığı

Cüzzam Ne Kadar Ciddi Bir Hastalıktır?

Eski dönemlerde son derece tehlikeli bir hastalık olan cüzzam, günümüzde tedavi edilebilen bir hastalıktır. Teşhis konulur konulmaz tedaviye başlanması gereken bir hastalıktır.

Cüzzam Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi ağız yoluyla alınan ilaçlar, iğneler ve deriye sürülen merhemler ile yapılmaktadır. Tedavi ömür boyu sürer ve ara ara doktor kontrolleri gerektirir.

Ek olarak; hastanın bağışıklık sistemini güçlendirecek gıdalar tüketmesi ve hijyene önem göstermesi gerekir. Temiz hava ve stresten uzaklaşacak yaşam biçiminin hastalık üzerinde olumlu etkiler göstermektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

9 comments to Cüzzam Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir?

 • bülent

  Bu cüzzam ne illet bir hastalıkmış iyiki günümüzde böyle hastalıklar kalmamış.

 • tatar

  Geçmişte yukarıdaki resimdeki kişilerdeki belirtilere benzer kişiler gördüm resimleri görünce hemen onları çağrıştırdı belki cüzzam hastasıydı belkide benzer türde hastalık ama kötü ya allah hastalık taşıyanlara acil şifalar verir inşallah.

 • seher

  Cüzzam hastalığı geçmişte çok canlar alsa da günümüzde pek kalmamış olması ve tedavisinin yapılabiliyor olması sevindirici. Allah hasta olanlara acil şifalar verir inşallah.

 • berk

  İzlediğim filmde cüzzamlı bir hasta vardı bakim dedim günümüzde cüzzam hastalığı var mı yok mu diye. İğrenç bir hastalıkmış günümüzde kontrol altında olması da çok iyi. Allah herkese acil şifalar versin.

 • yasin

  Kötü bir hastalık tedavisi de kesin olarak yok galiba üzücü bir durum hastalara ve yakınlarına Allah sabır versin.

 • burak

  Evet bende cüzzamı öğrendiğime pişman oldum. En iyisi öğrenmemek.

 • zeynep

  Cüzzamın ne olduğunu öğrendiğime pişman oldum. Dünyanın en korkunç hastalıklarından biriymiş Allah kimseye böyle hastalıklar yaşatmasın. Sağlıcakla kalın.

 • tekin

  Sanırım ben hayatımda birkaç kez cüzzamlı hasta gördüm. Yukarıdaki resimlerdeki örneklere çok uyuyordu. Dikkat etmek lazım hastalık bulaşanlara da acil şifalar.

 • naim

  Bu cüzzam hastalığı illeti çok felaket bir hastalık. Allah düşmanıma bile vermesin.

  Ödevimi yapmamı sağladığınız için sonsuz teşekkür ederim. Hayırlı akşamlar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.