Çuha Çiçeği Yağı ve Çayının Faydaları

Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarının çok güneş almayan, nemli bölgelerinde, orman içlerinde, su kenarlarında kendiliğinden yetişir. Yurdumuzda uygun ortam olan her yerde kendiliğinden yetişir. Güzel çiçekleri dolayısıyla evlerde ve bahçelerde de dikilerek yetiştirebilen çuha çiçeğinin 400 kadar türü bulunmaktadır. Türkiye’de yetişen çeşitli türleri vardır. Genellikle 10-30 cm boylarında, sarı, pembe, beyaz, mor, kırmızı renkli çiçeklidir. Bazı bölgelerde Ayı kulağı veya bahar çiçeği olarak da adlandırılmaktadır.

Çuha Çiçeği

Bitkisel Tedavide Kullanımı:
Çuha çiçeğinin kökü, yaprakları, çiçeği ve tohumu eski mısır ve tarih öncesi devirlerden beri çeşitli hastalıkların bitkisel tedavisinde kullanılmaktadır. Genel olarak bitkinin çayından veya yağından yararlanılır.

Çuha Çiçeği İçeriği:
Omega-6 yağ asidi içeriği bakımından zengindir. Saponin, flavonoid, glikozit gibi maddeleri, şekerler ve uçucu yağ türlerini içerir.

Çuha Çiçeği Faydaları:

içeriğinde bulunan omega-6 yağ asidi büyüme ve gelişim için gereklidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Omega-6 hücre yapımında kullanılır, vücudun sağlıklı ve zinde kalmasını sağlar. Yaraların hızlıca iyileşmesini ve kanın pıhtılaşmasını sağlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İçeriğinde bulunan flavonoid, kuvvetli bir antioksidandır. Hastalıklara ve vücudu yaşlandırıcı dış etkilere karşı koruyucu görevi üstlenir. Cildin ve diğer organların yaşlanmasını geciktirir. Flavonoid, aynı zamanda iltihap önleyici bir maddedir. Oluşan ihtihapları da hızlıca iyileştirici etki gösterir.

Soğuk algınlığı, grip, bronşit, zatürre hepatit gibi tüm enfeksiyon hastalıklarında vücut direncini artırıcı, iyileştirici ve önleyici etki gösterir.

Baş, migren ve diğer ağrıları hafifletici etki gösterir.

Mide ülserlerinin iyileşmesini sağlar, mide yanmasını ve ekşimesine neden olan sorunları ortadan kaldırmada faydalıdır.

İshale neden olan enfeksiyonun geçmesinde faydalıdır. İshali ve kabızlığı önler. İdrar yolu enfeksiyonlarında faydalıdır.

Kemikleri ve eklemleri güçlendirir. Kemik kırılmalarında ve çatlaklarda iyileşme sürecini hızlandırır. Eklem ve kaslardaki yıpranmayı azaltır.

Cilt lekeleri, sivilce, kepek, egzama, sedef, güneş yanığı gibi bir çok cilt problemlerinin iyileşmesinde çok etkilidir.

Böbreklerdeki taşı, kumu ve ihtihabı temizlemede çok etkilidir. Böbrekleri, karaciğeri ve kanı temizler, kalp sağlını korur.

Gece uyku problemlerini gidermeye ve gece terlemelerini önlemeye yardımcı olur.

Not: Gün içinde aşırı dozda tüketildiğinde baş ağrısı ve mide bulantısına neden olabilir. Doktora danışmadan kullanılması önerilmemektedir.

Çuha Çiçeği Faydaları

Doğada kendiliğinden yetişmiş Çuha Çiçekleri

 

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.