Çocukluğumuzda yaşadığımız olaylardan niçin çok etkileniriz?

Çocukluğumuzda yaşadığımız olaylardan niçin etkileniriz?

Çocukların neyin doğru, neyin yanlış, neyin gerçek, neyin sahte olduğuna yetişkinler gibi karar vermesi mümkün değildir. Çünkü çocuklar zihinsel ve ruhsal gelişimlerini tamamlamışlardır. Bu nedenle çocukluklarında yaşadıkları her olay, onlarda iyi veya kötü hatıralar bırakabilmektedir. Örneğin; bir çoğumuzun yaşadığı karanlıktan korkmak, bir alışkanlıktan nefret etmek veya sevmek, bir yiyeceği hiç tüketmemek gibi bazı davranış biçimleri bize çocukluğumuzda yaşadığımız olaylardan dolayı geçmiştir.

Örnek Olarak:

1- Küçükken bir çok çocuk uslu durmaları için çeşitli yöntemlerle korkutulmaktadır. Bunun gerçek olduğunu düşünen çocuğun bilinç altına girer ve ömür boyu kalıcı korkulara neden olmaya devam eder.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

cocuklugumuzda-yasadigimiz-olaylardan-etkilenme

2- Çocukların peynir, zeytin vb. gıdalar yememesi de çocukken yaşanan olaylara bağlıdır. Örneğin bir çocuk hastayken peynir yerse ve midesi bulanıp kusarsa bunu peynirin yaptığını düşünerek bir daha hiç peynir yemeyebilir.

3- Televizyonlardaki şiddet içerikli (film, dizi, vb.) görüntüler çocukları ileride şiddet uygulamaya meyilli kişilere dönüştürebilmektedir. Yapılan araştırmalar televizyonların yaygınlaşması sonrasındaki şiddet olaylarında artış olduğunu ortaya koymaktadır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.