Ciltte iri gözenekler nasıl yok edilir, sıkılaştırılır?

Bu soruya cevap vermeden önce cilt tipinizi belirlemeniz gerekir. Aşağıdaki cilt tipleri alt başlığını okuyarak cilt tipinizi belirleyiniz.

Cilt Tipleri Çeşitleri

Cilt tipleri en iyi yüz cildindeki analizle belirlenir. Bir aynaya bakarak yüzünüzdeki yağlı kısımları ve gözeneklerin genişliklerini inceleyiniz.

Kuru cilt:
Genellikle ince ve hassas bir cilt tipidir. Nedeni yağ bezelerinin az çalışıp cildi yeteri kadar besleyememesinden kaynaklanır. Bu cilt tiplerinde gözenekler daha küçüktür, cilt genellikle kuru halde bulunur ve kolay tahriş olur. Erken yaşlarda kırışma eğilimi fazladır ancak sivilce görünmez.

Normal cilt:
Ne yağlı, ne de kuru bir cilttir. İnce yapılı, pürüzsüz ve genellikle sorunsuz bir yapısı vardır. İleri yaşlarda cilt tipinin kuru cilde dönüşme ihtimali vardır.

Karışık (karma) cilt:
Yüzün bir kısmının kuru, normal veya yağlı olduğu cilt tipidir. Yağlı kısımlar genellikle burun ve alın çevresinde yoğunlaşır. Diğer kısımlar ise normal veya kuru cilt bölgeleridir. Bu cilt tipine sahip kişilerin saçlarının yağlı olma ihtimali yüksektir.

Yağlı cilt:
Cilt altındaki yağ bezelerinin fazla çalışması sonucunda görülen cilt tipidir. Bu tip ciltler yağlı ve iri gözeneklidir. Siyah nokta ve sivilce yapmaya daha çok meyillidir. Kalın bir cilttir bu nedenle daha az tahriş olur, yağlı olduğu için daha az kırışır. Bu cilt tipine sahip kişilerin saçlarının yağlı olma ihtimali yüksektir.

Ciltte İri Gözenekler

Yüzdeki iri gözenekler yok edilebilir mi?
Öncelikle gözeneklerin yok edilmesi diye birşey söz konusu olamaz. Gözenekler aynı zamanda kıl kökleri ve yağ bezleri kanallarıdır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

İri gözenekler karışık cilt ve yağlı cilt tiplerinde gözükür. İri gözeneklerin oluşma sebebi ise cilt altındaki yağ bezlerinin fazla çalışmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle gözeneklerin kalıcı olarak sıkılaştırılması mümkün değildir. Ancak geçici yöntemler ile 1-2 saat kadar cildin sıkı kalması mümkündür.

Cilt gözenekleri nasıl sıkılaştırılır?

  • Cilt bir sabun ile yıkandığında bir süreliğine yağdan arınır ve kuruluğun etkisiyle cilt geçici olarak sıkılaşır.
  • Eczanelerde satılan kremler, cilt yıkandıktan sonra uygulandığında bir süre boyunca cildi sıkılaştırır.
  • Cilt doktorunuz vereceği krem ve ilaçlar ile cildinizdeki gözeneklerin daha uzun süreli sıkışık kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kimyasal peeling veya lazer işe yarar mı?
İki yöntemde üst derideki ölü derinin atılmasını hızlandıran bir işlemdir. Ölü deri ne kadar atılırsa atılsın gözenekleri yok etmez veya sıkılaşmasını sağlamaz. Çünkü gözeneklerin genişlemesini sağlayan yağ bezleri alt deride çalışmaya devam eder.

cilt gözenekleri ve cilt yapısı

Siyah nokta ve sivilceler nasıl yok edilir?
Yağlı ciltlerde yağ üretimi fazla olduğundan gözenekler genellikle tıkanabilir. Bu nedenle sık sık sivilce veya siyah noktalar oluşabilmektedir. Sabah, öğle ve akşam olmak üzere yapılacak cilt temizliği işlemi ile sivilce veya siyah nokta oluşumu azaltılabilir. Cilt temizliğini doğal banyo sabunu ve yumuşak bir sünger yardımıyla yapabilirsiniz. Süngeri kullanırken yüzünüze fazla bastırmayın ve dairesel hareketlerle uygulayın. Yüzünüzü yıkarken asla sıcak su kullanmayın, ılık su ile yıkayın ve arkasından çok az miktarda bir yüz kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Not: En sağlıklı yöntem için cilt doktoruna müracaat etmeyi ihmal etmeyiniz.

2 comments to Ciltte iri gözenekler nasıl yok edilir, sıkılaştırılır?

  • melek

    Valla damla hak veriyorum sana. Aynısı benim yüzümde de var fakat ne yaptıysam geçmiyor. 6 senedir yüzüm sivilce, siyah nokta ve gözeneklerden doldu taştı. Siyah Nokta ve gözeneklerin kapanması için kalıcı bir çözüm söyleyin ya. :((

  • damla

    Benim de burun ve yanak kısmındaki gözenekler iri yakından bakınca rahatsız oluyorum ne yaptıysam fayda etmedi. Bazen içleri siyah nokta oluyor cilt temizleyici sıkılaştırıcılar falan bir işe yaramıyor. Bir tek bebek şampuanı ve yumuşak süngerle ovalamak siyah gözenekleri temizliyor. Onun haricinde gözenekleri sıkılaştırmanın çözümü yok galiba :(

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.