Ten Rengi Açma ve Beyazlatma Yöntemleri

Cilt, vücudu dış etkenlere karşı koruyan son derece sağlam bir organımızdır. Fakat sürekli olarak güneş, tuzlusu veya kimyasal etkilere maruz kalmak cilt görünümünde bir takım değişmelere neden olabilmektedir. Ciltte renk değişmelerine neden olan en zararlı dış etken güneştir. Güneş ışınları ciltte reaksiyona neden olarak renk değişikliklerine neden olabilmektedir.

Cilt rengini açmak mümkün mü?
Evet cilt rengini doğal veya ilaçlı yöntemler kullanarak açmak mümkün.
Yüzde, ensede, alında, göz altlarında, sırtta, kolda ve cildin bir çok yerinde oluşan renk farklılıklarını gidermek mümkün.
Günümüzde geliştirilen ilaçlarla zenci olan bir kişi bile beyaz tenli bir insana dönüştürülebilir. Bunun en güzel örneği Michael Jackson’dur. Zenci biri olan Michael Jackson kullandığı ilaçlar sayesinde beyaz tenli bir cilde sahip oldu.

Cilt Ten Yüz Rengi Açma

Cilt rengi neden koyulaşır veya açılır?
Cildimizin rengini, deri hücrelerince üretilen melanin pigmenti belirler. Bu melanin pigmentinin fazla üretilmesi o bölgenin cilt renginin koyulaşmasına neden olar. Veya tam tersi melanin pigmenti az üretilirse o bölgede cilt rengi açılır. Güneş ışınları bu pigmentlerin hızlı üretilmesini sağlar ve cilt renginde koyulaşmaya neden olur.

İlaçla veya doğal tedavi yöntemleri ne kadar etkilidir?
İlaçla gerçekleştirilen tedaviler kişiden kişiye değişmekle birlikte 1 ila 3 ay içerisinde sonuç alınabilmektedir. Doğal yöntemlerle yapılan tedavilerde ise 1 ila 6 ay sürebilmektedir. İlaçların etkisi geçmeye başladığında cilt rengi tekrar eski haline döneceğinden zaman zaman renk açma yöntemleri tekrar edilmelidir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Tedavi yöntemleri:

Not: Tedaviye başlayan kişinin 10:00-16:00 arasında güneşe çıkmaması veya korunarak çıkması gerekmektedir.

İlaçla uygulanan bir çok tedavi yöntemi vardır. Bu tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişiklilik gösterdiğinden bir hastanenin cildiye bölümüne gitmeniz gerekir.

Doğal tedavi yöntemleri:

Japonların üniversitede yaptığı bir araştırma sonucunda, ten rengini açma ve korumada en etkili maddenin “arbutin” olduğunu bulmuşlardır.

Arbutin bulunan doğal bitkiler:

  • Yaban Mersini diğer adıyla ayı üzümü (yüksek oranda bulunur)
  • Tam buğday unu (orta seyiyede bulunur)
  • Armut kabuğu (orta seviyede bulunur)
  • Koca yemiş yaprakları (orta seviyede bulunur)
  • Kızılcık yaprakları (az miktarda bulunur)
  • Yaban mersini yaprakları (az miktarda bulunur)

Nasıl uygulanır:

Yaban mersini – Ayı üzümü:
Yarım su bardağı kadar yaban mersini ve yarım su bardağı kadar süt, bir blender içerisine atılarak iyice parçalanıncaya kadar karıştırılır. Ortaya çıkan karışım havayla temasını önleyen bir kaba konur. Akşam bir pamuk yardımıyla renk açılmasını istenen bölgeye ve çevresine dairesel hareketlerle sürülür. 1 saat kadar bekletildikten sonra sadece suyla yıkanarak temizlenir. Bu yöntemin haftada üç kez uygulanması gerekir. Not: Elde edilen karışım buzdolabında en fazla 2 hafta kadar tazeliğini koruyabilir.

Buğday unu:
Kepekli tam buğday unu, bir miktar süt ve bir miktar zeytin yağı karıştırılarak krem hale getirilir. Her akşam lekeli bölgeye sürülür ve 1 saat kadar bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir.

Armut kabuğu:
Soyulmuş armut kabukları blendırdan geçirilerek püre hale getirilir. Kapalı bir kaba konularak dolapta 1 hafta kadar saklanabilir. Her akşam lekeli bölgeye sürülür ve 1 saat kadar bekletildikten sonra yıkanarak temizlenir.

Not: Güneş ışınları cildi koyulaştıran pigmentlerin çoğalmasını sağlar. Bu nedenle güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.

1 comment to Ten Rengi Açma ve Beyazlatma Yöntemleri

  • yağmur

    2 yıl önce fazla güneşlenmeye bağlı olarak alnımda 3 santim kadar bir leke oluştu. Daha önce doktora gittim kremler kullandım rengi beyazladı ama tam kaybolmamıştı. İlacı kullanmayı kestikten bir süre sonra yine aynı şekilde renk koyulaştı. Yaban mersini kullansam etkisi daha mı iyi olur acaba. Birde bundan kurtulmanın başka yolu var mı?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.