Çıban Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Bölüm Bakar?

Çıban Nedir?

Deride oluşan ağrılı, içi cerahat dolu büyük şişliklere çıban denir. Çıbanlar vücudun herhangi bir yerinde çıkabilir; genellikle bir tane olarak çıkar fakat bazen bir kaç tane olabilmektedir. Çok sayıda çıban çıkmışsa buna tıp dilinde fronküloz denir. Çıban çok sık görülen bir enfeksiyon hastalığıdır; çoğu kişi hayatı boyunca bir veya birkaç kez çıban çıkarır.

Çıban Neden Olur, Neden Çıkar, Sebebi Nedir?

Deride bulunan kıl keselerinde oluşan bölgesel bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonlara genellikle etraftan bulaşan stafilokok bakterileri neden olmaktadır.

Başlangıç Safhası Çıban Nasıl Çıkar ve Patlar?

Enfeksiyona neden olan bakteri kıl köküne yerleşir; bir kaç saat içerisinde bölgede kaşıntı, kızarıklık ve hafif ağrı görülür. Bazen başlangıç belirtilerinin hemen ardından belirtiler kaybolur; sonra 1-2 gün içinde hızla belirtiler şiddetlenir; kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve ağrı artar. Cerahat birikimi arttığında beyaz veya sarı renkli bir çıban başı çıkar. Cerahat birikiminin yaptığı basınç çıban başının patlamasına ve cerahatin buradan akmasına neden olur. Bu evrede kaşıntı ve ağrı azalır çıban iyileşir. Bir süre sonra olağan olarak aynı yerden tekrar çıkabilmektedir.

Çıban Bulaşıcı Mıdır?

Evet çıban kolayca bulaşabilen bir enfeksiyon hastalığıdır. Çıbana neden olan bakterinin başka ciltlere temas etmesi çıbanın bulaşma olasılığını artırır. Bu nedenle çıbanı olan kişilerin havlu, giysi, vb. eşyaları ortak kullanmamalı; ciltlerini başkalarıyla temas ettirmemelidir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Çıban Nasıl Patlar?

Kendi halinde patlaması 2 ila 14 gün arasında sürmektedir.

Çıban Belirtileri Nelerdir?

  • Deride bölgesel kaşıntı
  • Kızarıklık
  • Şişlik
  • Ağrı
  • Şişlik üzerinde beyaz veya sarı renkli baş

Çıban Ne Kadar Ciddidir?

Çoğu zaman çıbanlar 2 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. 2 haftadan uzun sürmesi durumunda enfeksiyonun iç organlara ve kana karışma riski yüksektir. Boyun, ense, yüz, kulak bölgeleri gibi beyine yakın olan çıbanlar daha tehlikelidir; bu bölgedeki çıbanlardan beyine enfeksiyon bulaşarak hayati sonuçlar ortaya çıkarabilir; bu durumda derhal doktora gitmeniz gerekmektedir. Çıbanlar iyi tedavi edilmezse çıktığı bölgede kalıcı iz bırakabilir veya aynı yerden sık sık çıkabilir.

Çıban Sıkma Nasıl Yapılır?

Çıbanı sıkmak iz kalmasına veya iltihabın kana karışmasına neden olabildiğinden sıkılması kesinlikle önerilmez. Kendiliğinden patlamayacak çıbanlar doktor müdahalesi ile boşaltılmalıdır.

Çıban Nasıl Tedavi Edilir?

Doğal Tedavi:

Vücut sıcaklığına uyum sağlayan bakteriler, 3-5 derecelik sıcaklık artışına dayanamazlar. O halde günde bir kaç kez, yaklaşık 30’ar dakikalık sıcak su kompresi uygulanması çıbana neden olan bakterilerin ölmesine, küçülüp kaybolmasına yada patlayarak boşalmasına neden olacaktır.

Çıban ve çevresi kükürtlü sabun veya normal sabun ile sık sık temizlenmelidir.

Tıbbi Tedavi:

Doktor tarafından verilen krem veya ağızdan alınan antibiyotikler kullanılır. Doktorunuz çıbanın kendiliğinden boşalamayacağına kanaat getirirse minik bir operasyonla cerahati boşaltabilir.

Çıban İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Çıban için genel cerraha gidilir. Muayene sonucunda doktor ilaçlar verir veya ayak üstü yapılan müdahale ile çıbanın içini boşaltabilir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.