Çevreyi Korumak İçin Çalışan Sivil Toplum Kuruluşları

Çevreyi korumak için çalışan sivil toplum kuruluşları ve görevleri:

TEMA Vakfı:
Tam adı “Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı”dır. Çevreci bir sivil toplum kuruluşudur. Çevreyi korumak, erozyonla mücadele yapmak, çorak bölgeleri ağaçlandırmak ve doğal güzellikleri koruma faaliyetlerini üstlenirler. TEMA vakfı, gelirlerini bağışlar yoluyla sağlar.

Çevreyi Korumak TEMA

ÇEKÜL Vakfı:
Tam adı “Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı”dır. Çevreci bir sivil toplum kuruluşudur. Temel faaliyetleri; çevreyi korumak, kültürel yapıların tarihi özelliklerini korumak ve tanıtımlarını yaparak gelecek nesillere aktarmaktadır. Gelirlerini bağışlar yoluyla sağlar.

TÇV Vakfı:
Tam adı “Türkiye Çevre Vakfı”dır. Çevreci bir sivil toplum kuruluşudur. Temel faaliyetleri; çevrenin temiz tutmak ve güzelleştirmektir. Gelirlerini bağışlar yoluyla sağlar.

ÇEVKOR Vakfı:
Tam adı “Çevre Koruma ve Araştırma Vakfı”dır. Temel faaliyetleri; doğal, tarihi ve kültürel varlıkların korunması, geliştirilmesi, yaşatılması, çevre kirliliği meydana getirmeyecek sistemlerin teşvik ve geliştirilmesi, toplumun her kesiminde çevre bilincinin arttırılması ve bu konuda eğitim çalışmalarının yapılmasıdır. Vakıf, gelirlerini bağışlar yoluyla sağlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

ÇEKÜD Derneği:
Tam adı “Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği”dir. Amaçları; kritik ve analitik düşünce yapısında, yüksek çevre ve ahlak bilincine sahip bir toplum yapısı oluşumuna katkıda bulunmak. Doğa-insan arasında bozulan uyum ve dengenin yeniden kurulmasına çalışan uluslararası düzeyde etkin bir çevre kuruluşu olmak.

TÜRÇEV Vakfı:
Tam adı “Türkiye Çevre Eğitim Vakfı”dır. Açamları; Çevreci faaliyetler bulunur, eğitimler vererek çevreye korumakla ilgili duyarlılığı artırır. Ayrıca çevreci işletmelere, çevreci olduklarına dair ödül verilir. Temiz plaj, temiz marinalara uluslararası geçerliliği olan mavi bayrak ödülünü de verir.

ÇEVKO Vakfı:
Tam adı “Çevre Koruma ve Ambalaj Atıklarını Değerlendirme Vakfı’dır. Faaliyetleri arasında; ambalaj atıklarını toplamak ve geri dönüşümlerini sağlayarak çevreyi temiz tutmak ve korumak vardır.

TURMEPA Derneği:
Tam adı “Deniztemiz Derneği”dir. Sivil toplum kuruluşudur. Faaliyetleri; denizi, sahilleri temiz tutmak, deniz canlıları yaşamını korumaktır. Ayrıca denizi temiz tutulmasının önemini anlatan uygulamalı eğitimlerde vermektedir.
Çevreyi Korumak Greenpeace
Greenpeace:
Türkçe anlamı “Yeşil Barış”tır. Türkiye’de faaliyetlerde bulunan uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. Çevreye karşı işlenen her türlü suçu ortaya çıkarmak ve dünyanın dikkatini çekmek için çeşitli eylemlerde bulunan bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluş, gelirlerini bağışlardan sağlar. Eylemleri ise çevreye karşı duyarlı olan gönüllü üyeler gerçekleştirir.

Yazar: Mehmet Özdemir

1 comment to Çevreyi Korumak İçin Çalışan Sivil Toplum Kuruluşları

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.