Çevre kirliliğinin canlılar üzerindeki etkileri nelerdir?

Çevre kirliliğinin canlılar üzerindeki etkileri nelerdir?

İnsanların sebep olduğu çevre kirliliği yalnızca insanları değil tüm canlıları etkiler.

Tüm kirlilik türlerinde canlıların hastalanmasına sebep olmaktadır. Başta bulaşıcı hastalıklar ve kanser hastalıkları en çok görülen hastalık türleridir. Ayrıca zehirlenmelere sebep olarak ani ölümlere sebebiyet verebilmektedir.

Hava kirliliği:
Petrol, odun, kömür gibi fosil yakıtların kullanımı sonrasında veya fabrika bacalarından çıkan diğer kimyasalların sebep olduğu zehirli gazlar gökyüzünü kirletir. Bu kirlilik başta insanlar olmak üzere tüm canlıları etkiler. Ayrıca kirli hava nedeniyle yağan yağmurlar içerisinde bulundurduğu asitler nedeniyle ormanlık alanların yok olmasına, tarımsal alanlardaki toprakların ise verimsizleşmesine sebep olur.

Su kirliliği:
Fabrikaların kimyasal atıklarının akarsulara dökülmesi toplu balık ölümlerine sebep olur. Bu atık sudan içen kuşların ve diğer hayvanların da ölmelerine neden olur. Bu suyla sulanan tarlalardan elde edilen verim düşer, ayrıca bu sebze meyveleri yiyen tüm canlıların zehirlenmesine sebep olur. Akarsular yardımıyla ulaştığı barajlardan ve göllerden içme suyu sağlanması durumunda çok daha büyük sağlık sorunlarına sebep olabilmektedir.

Toprak kirliliği:
İnsanların doğaya attığı her kimyasal atık toprakların kirlenmesine sebep olmaktadır. Ayrıca asit yağmurları yağması sonucu veya kimyasal atık bulunduran sularla sulanması sonucunda da toprak kirliliği oluşur. Bu zararlı atıklar topraktan hayvanlara ve insanlara geçerek sağlık sorunlarına sebebiyet verir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bu yazı bilgimanya.com’a aittir.

Çevre Kirliliğinin Etkileri

Çevre Kirliliğinin Etkileri 2

1 comment to Çevre kirliliğinin canlılar üzerindeki etkileri nelerdir?

  • ekim

    Teşekkür ederim. Bu site sayesinde ödevimi tamamladım.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.