Cengiz Han

Cengiz Han

Cengiz Han

Kısaca Cengiz Han Kimdir?

Not: Cengiz Han’ın hayatı ve savaşlarıyla ilgili fazla bilgi yoktur. Hakkında yazılanların büyük bir çoğunluğu Moğol İmparatorluğu dışındaki kaynaklar tarafından elde edilmiştir.

Cengiz Han 1162 yılında dünyaya geldi, o zaman adı Temuçin idi. Babası Yeşügey Bahadır, Annesi Ho’elun Hatun’dur. Cengiz 12 yaşındayken babası ölür. Dağılan halkı yeniden birleştirmek için çalıştığı sırada, Merkitler, annesini ve karısını kaçırdılar. Cengiz, Kerayit hakanı Tuğrul ve Cacirat başbuğu Camuha’nın yardımıyla, annesini ve karısını kurtararak halkın birliğini sağladı. Birçok savaştan sonra, 1206 yılında Hakan ilan edildi ve Moğol İmparatorluğu’nu kurdu. Tangutlar’a boyun eğdirdi ve 1215’de Çin’i egemenliği altına aldı.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Maveraünnehir, Harizm, Horasan ve bütün doğu İslâm ülkelerini imparatorluğuna katan Cengiz Han, üçüncü oğlu Ügedey’i kendisinin yerine geçmekle görevlendirdi. Geleneklere uyarak, daha ölmeden topraklarını oğulları arasında paylaştırdı. Tangut seferi sırasında 1227 yılında öldü. Ölümünden sonra ülkeyi, oğulları Çağatay, Ügedey, Tuli ve Cuci’nin oğulları yönetti.

Cengiz Han’ın Bazı Özlü Sözleri:

“Bir çivi bir nalı, bir nal bir tırnağı, bir tırnak bir ayağı, bir ayak bir atı, bir at kumandanı, bir kumandan bir orduyu, bir ordu da bir milleti mahveder”

“At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir”

“Arkasındaki düşmanı hisseden; önündeki düşmanla savaşamaz”

“Benim kazanmam yeterli değil! Diğerlerinin hepsi kaybetmelidir”

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Cengiz Han Belgeseli:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.