Çello Nedir? Viyolonsel Nedir? Farkı

Çello Nedir? Viyolonsel Nedir?

Çello ya da diğer bilinen adıyla viyolonsel, keman ailesinden yay ile çalınan dört telli bir müzik aletidir. Telli viyola çalgı aletinin bir oktav altına akort edilerek oluşturulmuştur. Şekil itibariyle kadın vücudunu andıran görünüşe sahiptir. Çellonun altındaki çubuğu hariç gövde uzunluğu 76 cm’dir. Bir sandalyede bacakların arasına yerleştirilerek çalınan bu müzik aletinin ses tonu dinleyenleri büyüleyecek kadar güzeldir. Bulunduğu tarihten sonra orkestraların en önemli müzik aletlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Ayrıca yumuşak sesi ve geniş kullanım alanları bestecilere çekici gelmiş, solo ve oda müziği bestelerinde sık tercih edilmeye başlanmıştır. İnsan sesine en yakın sesi çıkartan müzik aleti olarak da bir çok müzisyen tarafından kabul görmüştür.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Çello – Viyolonsel Tarihçesi:

İlk olarak Fransa’da 16. yüzyılın başlarında, viyolanın bir oktav altına akort edilerek oluşturuldu ve adına çello ya da diğer adıyla viyolonsel denildi. İlk üretilen çellolar 5 telliydi ve gövde altında bulunan yer çubuğu yoktu. 18. yüzyılın başlarından itibaren çello da dört tel ve gövde altına yerleştirilen çubuk kullanılmaya başlandı.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Çello – Viyolonsel Sesi:

2 comments to Çello Nedir? Viyolonsel Nedir? Farkı

  • birgül

    Bir koro oluşturmaya çalışıyoruz ve ben çello çalma dersi alacağım sanırım. Sesi çok hoş ve kullanması bir kadına yakışıyor.

  • Anonim

    Biraz kısa olmamış mı?

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.