Çek Kırdırma Nedir?

Çek Kırdırma

Konuya girmeden önce “Çek Nedir” onu öğrenelim.

Çek Nedir?

Çek, asıl olarak bir ödeme aracıdır. Bir bankaya hitaben yazılan ve 5491 numaralı Çek Kanunu“nda  belirtilen hükümlere göre doldurulmuş, ödeme emridir.

Çekle İlgili Bazı Bilinmesi Gerekenler:

 • Çekte vade bulunmaz (bir süreliğine değiştirildi).
 • Çekte ileri tarihli bir vade var ise, tarih geçersiz sayılır (bir süreliğine değiştirildi).
 • Çekin görüldüğü anda ödenmesi gerekir (bir süreliğine değiştirildi).

Ancak, Çek Kanunu’nda, 31.01.2012 tarihinde eklenen geçici maddeler ile bazı değişiklikler yapılmıştır (Geçici Madde 3 – (Ek madde: 31/01/2012 – 6273 S.K/6. md.).

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Buna göre; 31.12.2017 tarihine kadar çekler, üzerinde yazılan vade tarihinden önce tahsil edilemeyecektir. Bu maddeyle çekte vade resmileşmiştir.

Çek Kırdırma İşlemi?

Çekin üzerinde yazan vade tarihinden önce, faktorign gibi çeşitli aracı kurumlar vasıtasıyla tahsil edilmesi işlemi, çek kırdırma olarak adlandırılmaktadır.

Çek kırdırma işlemi yapan aracı kurumlar, çeki belli bir komisyon karşılığında sizden alırlar ve karşılığında nakit ödeme yaparlar. Sizden aldıkları çeki de vadesi gelinceye kadar bekletip öyle tahsil ederler.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

2 comments to Çek Kırdırma Nedir?

 • DİLEK YILMAZ

  Merhaba; çekte vade olmaz diyorlar ama günü gelmeden bankadan çek sorulursa ödemek zorunda mıyız çek yazılır mı ödemesek birde vadesi geçtiğinde atıyorum 1 hafta 10 gün geçti bankadan soruluyor ödemesek banka çeki yazdırabilir mi? Kolay gelsin.

  • C. Beştepe

   2009 yılında çıkan kanunla çeklere vade gelerek birer senede dönüştürüldü. Çekin üzerinde yazılı olan tarihten önce çekin bankadan tahsil edilmesi mümkün değildir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.