Çaça Balığı ve Özellikleri

çaça balığı

Sardalyagiller ailesinin Sprattus cinsinden kemikli balıkların ortak türünün ortak adına çaça balığı denir. Görünüş itibariyle sardalya balığına benzer, bol pulludur. Açık renkli grimsi eti oldukça lezzetlidir. Karadeniz, Marmara, Akdeniz, Kuzey denizi ve Baltık denizlerinde yaşarlar. Ülkemizde ticari olarak pek avcılığı yapılmasada, Baltık ülkelerinde ticari değeri oldukça yüksek bir balıktır. Yılda iki kez üreyen bu balıklar, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde üremek için kıyılardan sürüler halinde, açık denizlere açılırlar. Yumurtalarına derin sulara döküldükten sonra çıkan yavrular, üç yıl sonra 10-12 santim boylarıyla yetişkinliğe ulaşırlar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Türkiye’de çaça balığının iki türü yaşamaktadır. Bunlar acı çaça balığı ya da papalina, çaça balığı ya da platika adlarıyla bilinir. Bu iki tür çaça balığının boyları 15 santimi bulur. Ülkemizde profesyonel olarak avcılığı çok nadir yapıldığından ticari değeri yoktur. İlkbahar ve sonbahar başlarında İstanbul boğazından geçen balıklar, bazı sahil restorantçıları tarafından yakalanarak müşterilerine sunulmaktadır.

Çaça balığı yağda kızartılarak, ızgara yapılarak ve tuzlama yapılarak tüketilebilen çok lezzetli bir balıktır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle tüm yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.