Büyük İskender Kimdir?

Büyük İskender - III. Aleksandros

Büyük İskender Hakkında Kısa Bilgi

Büyük İskender (İ.Ö. 356 – İ.Ö. 323)

İlk çağın en büyük fetihlerini gerçekleştiren Büyük İskender, ünlü düşünür Aristoteles tarafından eğitildi. Babası Makedonya kralı Filip’in (Philippos) yerine geçtiğinde 20 yaşındaydı.

İ.Ö. 334 yılında 40.000 kişilik ordusuyla Çanakkale boğazını geçerek, Pers kralı Dara III’ü yenilgiye uğrattı. Gordion’da o güne kadar hiç kimsenin çözemediği ünlü Gordion düğümünü bir kılıç vuruşuyla kesti. Pers ordularını İssos ovasında ikinci kez yenerek, uçsuz bucaksız imparatorluğu topraklarına kattı. Daha sonra, Mısır’a geçti ve İskenderiye kendini kurdu. Artık bütün Doğu, kendisine baş eğmişti. Asya’ya geçerek Hindistan sınırlarına dayandı. Ne var ki, İ.Ö. 326 yılında, savaşlardan artık bıkmış olan askerleri başkaldırınca, Babil’e yerleşti. Bu kentte 33 yaşında öldüğünde, imparatorluğu da onunla birlikte battı.

Tarihçilerin çok farklı yargılara vardıkları Büyük İskender, yalnızca bir askeri deha ya da parlak bir zeka olarak kalmamış, düşünceleri çağının çok ilerisine taşan siyasal bir düşünür olmuştur. Birleşmiş, kendisini oluşturan ulusların bağımsızlığını, kültürünü ve geleneklerini koruyan bir imparatorluk kurmak düşünü büyük ölçüde gerçekleştirmiş, böylece özgür ve bağımsız sitelerden oluşan Yunan uygarlığının sonunu belirlemiştir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Büyük İskender'in, İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen heykeli.

Büyük İskender’in, İstanbul Arkeoloji Müzesinde sergilenen heykeli.

III. Aleksandros'un (Büyük İskender) Antalya Müzesinde bulunan heykeli.

III. Aleksandros’un (Büyük İskender) Antalya Müzesinde bulunan heykeli.

Büyük İskender Belgeseli:

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.