Burun Tıkanıklığı Tedavisi İçin Basit Çözümler

Burun nefes alma organımızın başlangıcıdır. Burundan alınan her nefeste çekilen havanın sıcaklığı ayarlanır, nemlendirilir, tozdan arındırılır; geniz, boğaz, nefes borusu yolunu izleyerek akciğerlere iletilir. Eğer burun tıkalı olursa, burundan hava almak mümkün olmaz ve ağızdan hafa alınmak zorunda kalınır. Bu da sağlıklı bir nefes olmadığından tıkanıklığı olan kişilerin kolayca hastalanmasına neden olabilmektedir.

burun-tikanikligi-sismis-mukoza

Burun Neden Tıkanır?
Burnun tıkanmasına sebep olacak çok fazla sebep vardır. Bunlar; soğuk algınlığı, alerjik reaksiyonlar, burun eti, sinüzit, burun içi tümörler, burun içi polipler, burun kemiğinde eğrilik, burun kanalının dar olması gibi nedenlerdir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi:
Öncelikle burnun ne sebeple tıkalı olduğunu bilmek gerekir. Eğer tıkanıklık burun eti, tümör, polipler veya kemik eğriliğinden meydana geliyorsa bunun ameliyatsız tedavi edilmesi mümkün değildir. Eğer burnunuz sürekli tıkalıysa bir kulak burun boğaz uzmanına gözükmeniz gerekir.

Burun Tıkanıklığı Doğal Tedavi Yöntemleri:
Burnunuz ara sıra tıkanıyorsa bazı önlemlerle sorunu çözebilirsiniz.

Tuzlu su karışımı:
Tuzlu su burundaki alerjenlerin ve mikropların temizlenmesi sağladığından burun deliklerinin kısa sürede açılmasını sağlar.
1 litre kaynatılıp soğutulmuş suya 1 çay kaşığı tuz atıp eriyinceye kadar karıştırınız. Tuzlu suyu avucunuza dökün ve burun deliklerin çekebildiğiniz kadar çekin. Suyu genizinizden ağız boşluğuna gelecek kadar çekmek daha faydalıdır. Bu işlemi günde 3 kez tekrarlayın. Gece tıkanmaları oluyorsa yatmadan hemen önce de kullanılması tıkanıklığı giderir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Soğuk buhar (nemlediriciler):
Yaz aylarında odadaki nemin %50’ın altına düşmesi, kış aylarında ise kaloriferlerin etkisiyle odadaki nemin düşmesi bazı hassas burunlu kişilerde burun tıkanıklığına neden olmaktadır.
Özellikle gece uykusunda tıkanan burunlara en iyi çözüm hava nemlendirici cihazlardır. Akşam saatlerinde çalıştırılan cihaz odadaki nemin yükselmesini sağlar, yüksek nem nefes almayı kolaylaştırır, burun deliklerinin tıkanmasını önler.

Burun Tıkanıklığına Çözüm

Parmakla ile çözüm:
Burun çevresindeki damarlara, yukarıda gösterildiği gibi 2 dakika kadar baskı uygulamak şişen burun mukozasının inmesine ve burun deliklerinin açılmasını sağlar. Bu işlemi her 2 saatte bir ikişer dakika olarak tekrarlayınız.

Bitkisel çaylar:
Günde 3 fincan kadar ısırgan otu, zencefil, tarçın veya karanfil çayı içmek burundaki reaksiyonların azalmasına ve tıkanıklığın açılmasına iyi gelir.

Turunçgiller:
Mandaline, portakal, limon, greyfurt tüketmek burun tıkanıklığına neden olan reaksiyonların oluşmasını önleyecektir.

Hijyen:
Kullandığınız el ve yüz havlularını günlük olarak değiştirin. Yatağınızın yastık kılıflarını haftada iki kez değiştirin. Mümkünse yastıklarınızı güneş ışınları altında havalandırın. Tüm bunlar alerjik reaksiyonları azaltacağından tıkanıklığı önleyecektir.

Polenler:
Polenler alerjik reaksiyonlar yaratarak burun içi mukozasının şişerek tıkanmasına neden olur. Yaz aylarında polenler için yapacak pek fazla birşey yoktur; ancak burun içini tuzlu suyla yıkayarak polenlerden arındırabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.