Bumerang Nedir?

Bumerang, dünyanın çeşitli bölgelerinde yerli halklar tarafından kullanılmış tahtadan yapılma, genellikle V biçimli bir fırlatma silahıdır. Çok sert ve dayanıklı ağaç dallarının kesilip kenarlarının inceltilerek kıvrım verilmesi tekniğiyle yapılır. Bumerang, savaşlarda ve avcılıkta kullanılmaktadır. Fırlatıldığında bir süre düz gittikten sonra yükselmeye ve dairesel bir çember çizerek fırlatıldığı tarafa doğru geri dönüş yapar. Tarihte ilk silahlardan biri olan bumerang, Avustralya yerlileri, Amerikan Kızılderilileri, Afrika yerlileri ve Hindistan yerlileri tarafından kullanılmıştır. Günümüzde avcılıkta kullanan yerli halklar vardır. Ayrıca yetişkinler ve çocuklar için üretilen oyuncak modelleri de satılmaktadır.

Geri Dönebilen Bumerang

Bumerang Türleri
Bumerangların fırlatılınca geri dönebilen ve geri dönemeyen iki türü vardır.
Geri dönemeyen bumerang: Savaşta ve avcılıkta geri dönemeyen bumerang tipi kullanılır. Geri dönemeyen türü daha ağır, uzun ve düzgün yapılıdır. Uzunluğu genellikle 70-110 cm, ağırlığı 350-800 gr kadardır. Fırlatıldığı noktaya doğru saatte 120 km’ye ulaşabilen bir hızla düz bir doğrultuda, kendi etrafından dönerek gider.
Geri dönebilen bumerang: Geçmişte yerli halklar çocuklarını eğitmek için geri dönebilen bumeranglar kullanmıştır. Günümüzde ise gösteri amaçlı ve oyuncak olarak kullanımı devam etmektedir. Geri dönebilen bumeranglar genellikle V biçimli görünüme sahiptir. Uzunluğu 70-90 cm, ağırlığı 350-600 gr civarıdır. Kenarlarında eğim sayesinde fırlatıldığında saatte 90 km hıza ulaşarak ilerler ve bir süre sonra yükselmeye ve daire çizerek atıldığı tarafa doğru geri döner.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Geri Dönemeyen Bumerang

Bumerang Nasıl Fırlatılır?
Bumerangın geri dönebilmesi için doğru atılması ve hava koşullarının uygun olması gerekir. Yanlış tutulan, yanlış fırlatılan bumerang geri dönmez. Rüzgar çok şiddetliyse veya rüzgar yönü yanlış hesaplanırsa bumerang geri dönmez. Bumerang, iç açısı fırlatılacak yöne doğru bakacak şekilde, düz tarafı avuç içine gelecek şekilde ayarlanıp en uç noktasından tutulur. Fırlatacak kolun dirseği omuz hizasını geçecek kadar yükseğe kaldırılmalı ve yaklaşık 75-80 derecelik bir açı ile tutulur. Rüzgarın geldiği yöne doğru atış yapılır. Atış hızı rüzgarın şiddetine göre ayarlanmalıdır. Rüzgar hafifse, yavaş ve orta şiddetli bir atışta bumerang geri dönüş yapabilir. Rüzgar orta şiddetteyse, orta veya güçlü bir atışla bumerang geri dönebilir. Rüzgar şiddetliyse atış ne kadar hızlı yapılırsa yapılsın geri dönmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Dikkat: Bumerang fırlatmak için insanların olmadığı geniş ve açık arazileri tercih edilmelidir. Atış esnasında birine çarptığında ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Bumerang Nasıl Fırlatılır

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.