Bulut Nedir? Nasıl Oluşur? Çeşitleri Nelerdir?

Yeryüzündeki suyun hava sıcaklığı nedeniyle buharlaşarak gökyüzüne yükselmesiyle oluşan çok sayıda su zerreciği veya buz kristalleri kümesine bulut denir.

Bulut Nasıl Oluşur?
Yerkabuğunda bulunan sıvı su kütleleri, güneşin etkisiyle ısınarak buharlaşır ve gökyüzüne doğru yükselişe geçer. Bu etki ile havada çok sayıda su buharı oluşur ve havada her zaman var olan nemliliğe sebep olur. Bu su buharları daha da yükselirse, havanın soğuk kesimlerine ulaşarak yoğunlaşmaya başlar. Küçük su zerreciklerine dönüşen su buharı, gökyüzünde görülebilen bulut kümelerine dönüşür. Bulutlar daha da yükselirse, su zerrecikleri 0o sıcaklığında altına inerek buz kristallerine dönüşür. Çok küçük olduklarından havada asılı kalarak bulut görüntüsünü oluşturmaya devam ederler.

Bulut Çeşitleri Ve Özellikleri Nelerdir?

Bulut Çeşitleri

Bulutlar meteoroloji uzmanları tarafından görünümlerine göre üç temel çeşide ve yedi alt tipe ayrılmıştır. Bulut çeşitleri hava olaylarını tahmin etme açısından önemli bilgiler verdiğinden, hava olaylarıyla ilgilenen herkesin bilmesi gereken bir konudur. Üç temel bulut çeşidi; sirrus, kümülüs ve stratus’tur. Yedi alt bulut tipi ise; sirrokümülüs, sirrostratus, altokümülüs, altostratus, nimbostratus, stratokümülüs ve kümülonimbus’tur.

Bulut Çeşitleri Sirrus

Yüksek Bulutlar

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Sirrus (Tüybulut) bulutu özellikleri:
Sirrokümülüs ve sirrostratus alt tipleridir. Su zerreciklerinin donarak buz kristallerine dönüşmesiyle oluşan beyaz görünümlü bulutlardır. Havada ince tül gibi görünür. Buzdan oluşması sebebiyle kar yağışı getirirler. Sirrus bulutları yerden 8 ila 13 km yükseklikte oluşan en yüksek bulut çeşididir.

Bulut Çeşitleri Kümülüs

Orta veya Ara Bulutlar

Kümülüs (Kümebulut) bulutu özellikleri:
Altokümülüs, altostratus ve nimbostratus alt tipleridir. Alt taban kısmı düz, üst bölümleri kabarık, kenarları keskin görünümlü, alt tabanı gri, üst kısmı beyaz renkli yoğun bulut kümeleridir. Tabanı yerden 1,5 km kadar yüksektedir; ancak bulutun üst kısmı yerden 7 km kadar yükseğe uzanabilir. Uzun süreli yağışlar getirir. 2 km’nin altındaki kümülüs bulutları birden boşalan şiddetli yağışlara neden olur.

Bulut Çeşitleri Stratus

Alçak Bulutlar

Stratus (Katmanbulut) bulutu özellikleri:
Stratokümülüs ve kümülonimbus alt tipleridir. Gökyüzünde yol yol ya da yerin üstünde asılı gibi duran, genellikle gri renkli, karanlık görünümlü bulut kümeleridir. Stratus bulutlarının belli bir biçimi yoktur ve gökyüzünde yoğun sis katmanını andıran bir görüntüsü vardır. Stratus bulutları yerden 1 ile 2 km yükseklikte oluşan alçak bulutlardır. Stratus çeşidi bulutlar çisenti şeklinde hafif yağmurlara neden olurlar.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.