Bukalemun

Bukalemun Akdeniz

Bukalemunlar renk değiştirmeleriyle ünlü hayvanlardır. 80’den fazla türü bulunan bukalemunlar tropikal iklim hayvanlarıdır, Afrika, Madagaskar, Hindistan, Akdeniz kıyıları ve İspanya’nın güneyinde doğal hayatta yaşamaktadır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde doğada yaşayan bukalemun türleri vardır.

Bukalemunun, üstü tükürükle kaplı çok uzun bir dili vardır; uzunlamasına ve çemberimsi kasları, dilini boyunun 1.5 katı kadar uzaklığa fırlatarak avını yakalayabilir. Dilini ağzından çıkartıp avına doğru fırlatması, yakalaması ve ağzına atması saniyenin onda biri gibi bir hızla gerçekleşir.

Başlıca besini olan böcekleri bu yolla yakalaması, ayrıca stereoskobik görme biçimiyle daha da kolaylaşır. Bukalemun göz yuvarları birbirinden bağımsız hareket edebilen hayvanlar olduğu için etrafta olup biten herşeyi görürler. Ağaç üstünde yaşam biçimine uymuş olan bukalemunun ayakları, çengelli küçük kıskaçlara benzer; parmakları çok güçlü olduğu için, hayvan arka ayaklarıyla bedeninin bütün ağırlığını çekebilir. Çok uzun sarılgan kuyruğu da dallara tutunmasına yardımcı olur.

Bukalemunun, bulunduğu ortama ve duyduğu heyecana göre güçlü bir renk değiştirme yeteneği vardır. Bu renklenme, sinir kumandasıyla ve alt deride bulunan boyalı hücrelerin etkisi sonucunda gerçekleşir. Hücrelerdeki sarı, kırmızı, kara ve beyaz hareketli boya maddeleri, bütün sitoplazma içinde yer değiştirebilirler ve onların karşılıklı etkileşimleri, söz konusu renk değişikliğini doğurur. Bukalemunun bedeni, özellikle de erkeklerin baş bölümü pullarla kaplıdır, ayrıca, erkeklerin başında, boynuz biçiminde çıkıntılar bulunur.

Gündüzcü ya da gececi olan bukalemun, ağaçlarda, güneşten korunaklı yerlerde yaşar; son derece uyarılgan olduğu için boyun altındaki zardan bir keseyi havayla doldurarak şişirebilir, bunu genellikle düşmanlarını korkutmak için veya dişisine kur yapmak amacıyla yapar.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
Ülkemizde Ege ve Akdeniz 'in sahil kesimlerinde yaşayan bukalemun türü.

Ülkemizde Ege ve Akdeniz ‘in sahil kesimlerinde yaşayan bukalemun türü.

Bukalemun Beslemek:

Bukalemunlar son yıllarda evlerde evcil hayvan olarak beslenmektedir. Ancak bukalemunlar hakkında yetersiz bilgiler, gerekli koşulların sağlanmaması ve yanlış beslenme gibi nedenlerle kısa sürede hastalanarak ölürler.

Bukalemun’lar için evde teraryum kurmak şarttır. Teraryum örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bukalemunlar tropikal iklim hayvanlarıdır, 25-30o derece sıcaklıklarda yaşaması uygundur. 25 derecenin altındaki sıcaklıklarda yaşayamazlar, 30 ve üzerindeki sıcaklıklarda yaşayabilir. Bukalemunlar yalnızca canlı böcek türleriyle beslenir; çekirge, kanatları koparılmış sinek, örümcek, hamamböceği gibi canlılarla beslenir. 40 cm boyundaki bir bukalemun günde ortalama yarım limon kadar canlı hayvan tüketmelidir. Evde, bukalemun için uygun kalın kütüklü, çok dallı bir bitki olması gerekir. Bukalemunlar fazla dokunulmaktan hoşlanmazlar, çok dokunulduğunda hastalanıp ölürler. Hareketsiz kalmayı severler. Bukalemununuz hiçbir şey yemiyorsa evdeki ortama alışamamış demektir ve kısa bir süre sonra ölümü kaçınılmazdır. Bu durumlarda hayvana çok acil içinde çeşitli böceklerin olduğu, yeşilliklerin olduğu doğal ortam yaratılmalı ve beslenmesi sağlanmalıdır.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.