Brusella Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Brusella Hastalığı

Brusella hastalığın diğer adı “Bruselloz” veya “Malta Humması” olarak da geçer. Brusella hastalığı, brusella bakterisi adı verilen üç çeşit bakteri türünün sebep olduğu bir hastalıktır. Hastalık sığır, keçi, koyun gibi hayvan türlerinde bulunur. Son derece bulaşıcı olan bu hastalık, hasta hayvanlara temas eden diğer hayvan türlerine ve insanlara kolayca bulaşarak yayılma gösterir. Bakterilerin bulaşması için deri teması veya ağızdan alınan bir hayvansal ürün hastalığın bulaşması için yeterlidir.

Brusella Hastalığı Nasıl Bulaşır?
Hastalık son derece bulaşıcıdır. Hastalık hayvandan hayvana ve insana kolayca bulaşıyor. Hastalıklı hayvanın dışkısı ve idrarı diğer hayvanların hasta olmasına neden olabiliyor. Hastalıklı hayvanın eti ve sütünden insanlara bulaşmaktadır. Özellikle iyi pişirilmemiş et ve kaynatılmamış sütten yapılma peynir çeşitlerinden insanlara bulaşıyor. Türkiye’de çiğ sütten peynir yapımı oldukça yaygın, bu nedenle risk çok fazla. İçme sütünün ve peynir yapım sütünün kullanılmadan önce iyice kaynatılarak pastörize hale getirilmesi bu riski son derece azaltmaktadır.

Brusella Nasıl Bulaşır

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Brusella Hastalığı Belirtileri:
Hastalık bulaştıktan 10-20 gün kadar sonra ilk belirtiler ortaya çıkar. Hastalık genellikle ani bir ateş yükselmesiyle başlar ve zamanla artarak devam eder. Gün içinde ani ateş yükselmesi ve terleme olur. Genellikle sabahları yüksek ateşle terleyerek uyanan hastalar, akşama doğru üşüyerek titremeye başlarlar. Bunlarla beraber karın ağrısı, iştah kaybı ve kabızlık gibi belirtilerde görülür.

  • Ateş, titreme ve gece terlemesi
  • Aşırı halsizlik
  • İştah kaybı
  • Baş ağrısı
  • Eklem ağrıları
  • Kabızlık
  • Lenf bezlerinde şişme

Hastalığın Teşhisi Nasıl Yapılır?
Ateşi olan her hastanın gitmesi gereken bölüm Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniğidir. Hastalığın teşhisi için bir hastanenin enfeksiyon hastalıkları bölümüne gidilmesi gerekir. Doktorun yapacağı kan testinde brusella bakterisi aranır. Bakterinin bulunması durumunda hastanın tedavisine başlanır.

Brusella Hastalığı Tehlikeli Midir?
Çok tehlikeli bir hastalık olmasa da bağışıklık sistemi çok zayıf hastalar için tehlikeli olabilir. Bağışıklık sistemi kuvvetli olanlar 2-6 ay içinde iyileşirken, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde kronikleşerek çok daha uzun zamanda iyileşme görülür veya ara ara hastalık kendini tekrar ederek ortaya çıkar.

Brusella Hastalığı Tedavisi:
Hastalığın tedavisi için istirahat, iyi ve yeterli beslenme gerekir. İlaç tedavisi olarak doktorunuzun seçeceği tetrasiklin grubu antibiyotikler kullanılır. Bu antibiyotikler bakterilerin üremesini ve gelişimini önleyerek yok olmalarını sağlar. Genellikle aç karna kullanılan bu türdeki antibiyotiğin uzun süre kullanımında olumsuz yan etkiler oluşabilir. Doktorun tavsiye ettiği şekilde ve süre sınırında kullanılması gerekir. Uzun süre kullanılması durumunda ilacın etki göstermesi azaldığı gibi, toksik birikme sonucu zehirlenmeye de yol açabilir. Böbrek ve karaciğer hastalarının bu ilacı kullanması riskli olabileceğinden doktora bilgi verilmesi şarttır. Ayrıca hamile ve 8 yaşından küçük çocuklarda kullanımı sakınca olabilir. Hamilelik durumu varsa doktora muhakkak bildirilmelidir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.