Bronşit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bir virüs veya bakteri üremesinin neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonudur. Enfeksiyon bronşların iltihaplanmasına ve fazla miktarda mukus salgılanmasına neden olur. Bronşit, yetişkinlerde ve büyük çocuklarda ciddi bir durum yaratmaz, ancak küçük çocuklarda ve bebeklerde akciğer kanalları küçük olduğundan zor nefes alıp vermelerine sebep olur. Bronşit genellikle kışın ve iki yaşın altındaki çocuklarda sıklıkla görülür. Yetişkin ve büyük çocuklarda ise daha seyrek görülür.

Bronşit Belirtisi Sebebi

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

  • Hırıltılı soluma
  • Nefes alıp vermede zorluk
  • Hızlı nefes alıp verme
  • Normalin üzerinde hızlı kalp atışı
  • Balgamlı öksürük
  • Bazen yüksek ateş

Bronşit Tedavisi?

Tedavi hastanın yaşına ve hastalık durumuna göre yapılır. İki yaşın altıdaki çocuklar risk grubunda olduğundan tedavileri hastanede yatarak yapılabilir. Cildin mavimsi-mor renge dönüştüğü hastalar, sık sık hastalık nöbeti geçirenler, aşırı derecede hızlı soluk alıp veren hastalar, nefes alıp vermesi çok zorlaşanlar ve hastalığı ilerlemiş olanların tedavisi hastaneye yatırılarak yapılabilir. Diğer grupta yer alan hastaların tedavilerine evde devam edilir.
Tedavi genellikle antibiyotik ilaçlarla yapılır. Ağız içi gargara, balgam söktürücü ve diğer semptomların tedavisi için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Soluk alıp vermekte güçlük çeken hastalar için oksijen desteği verilebilir. Hastanın hızlı iyileşebilmesi için ortamı sıcak, nemli ve temiz havaya ihtiyacı vardır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bronşit Belirtileri

Bronşit İyileşme Süresi:
Hastalar genellikle iki gün veya bir hafta içinde iyileşirler. Bazı hastaların iyileşmesi iki hafta kadar sürebilir.

Bronşit Tehlikeli Midir?
Başka hastalığını olmayan yetişkinler ve büyük çocuklar için tehlikeli değildir. İki yaşın altındaki çocukların ve bebeklerin akciğerlerindeki hava kanalları dar olduğundan bronşit geçirmeleri tehlikeli durum yaratabilir. Bebek ve çocuk ölümleri arasında bronşitte yer almaktadır.

Bronşit Tekrarlar Mı?
Çoğu kişi hayatları boyunca bir veya birkaç kez bronşit geçirir. Çocukluk döneminde bronşit geçirenlerin yarısı, ileriki yaşlarında sık sık hırıltılı soluk alıp vermeden şikayet ederler ve soğuk algınlığına daha yatkın olabilir. Bu kişilerin tekrar bronşite yakalanma riskleri daha fazladır.

Bronşit bulaşıcı mıdır?
Virüs veya bakterilerin sebep olduğu bir hastalık olduğu için bulaşıcıdır. Hastalık genellikle öksürme, hapşırma yoluyla; aynı havlu, bardak, salata tabağı vb. eşyaların kullanılmasıyla kolaylıkla yayılır.

Bronşit için hangi bölüme gitmek gerekir?
Hasta çocuk ise çocuk hastalıkları bölümüne gitmek gerekir. Yetişkin ise göğüs hastalıkları bölümüne gitmek gerekir.

Bronşite yakalanmamak için alınabilecek önlemler nelerdir?
Aşırı soğuk yiyecekler ve içecekler içilmemelidir.
Vücudu özellikle göğüs ve boyun bölgesini rüzgardan korumak gerekir.
Mümkün olduğunda temiz hava içeren yerlerde yaşamak gerekir.
Tozlu ortamlardan uzak durmak gerekir.
Çiçek tozları yani polenlerden korunmak gerekir.
Günde 15-20 dakika kadar cildin güneş ışığı görmesi gerekir.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.