Boyun Emarı Nasıl Çekilir?

Boyun emarı nasıl çekilir sorusunu yanıtlamadan önce kısaca EMAR nedir onu açıklayalım.

Emar Nedir?

Cihazın İngilizce ismi magnetic resonance’dir. İngilizce söyleminde adı MR veya MRG olarak kısaltılmıştır . İngilizce MR harflerinin okunuşu M (em) ve R (ar) olarak telafuz edilmektedir. MR veya MRG’nin açılımı ise Manyetik Rezonans Görüntüleme’dir. Emar radyoaktif ışınlar yaymaz, dolayısıyla radyasyon gibi sağlığa zarar vermez. Devasa güçlü mıknatıslar yardımıyla ve radyo dalgaları kullanarak vücudun tüm kesitlerini, ayrıntılı olarak taramaya ve görüntülemeye yarar.

Boyun emarı neden çekilir?

Boyun da oluşan fıtık, sinir sıkışması, kırık, kemik kanseri, tümör vb. gibi bulguları tespit etmek için çekilir.

Boyun Emarı Zararlı Mıdır?
Boyun emarı çekiminde radyasyona maruz kalınmaz. Yüksek radyo frekanslarının sebep olabileceği hafif şikayetler veya korkunun sebep olduğu küçük yan etkiler olabilir. En büyük yan etkisi birkaç gün süren saç dökülmesine sebep olabilmesidir.

Emer korkusu:
Çoğu hasta emar cihazının görünüşünden ve sesinden korkuya kapılır. Cihazın görünüşünden korkulmasına sebep olan ise dar bir tünele girme korkusuna kapılmaktır. Oysa ki sanıldığı gibi değildir. Çekilen kişinin boyun bölgesi o kısa olan tünelin içine girer. Omuzlardan itibaren kalan kısım ise tamamen cihazın dışında kalır. Korkunuzu yenmek için gözlerinizi açık tutabilirsiniz veya gözlerinizi kapatıp güzel şeyler hayal edebilirsiniz.

Boyun Emarı Nasıl Çekilir?

Hasta, kızaklı bir sedye üzerine yatırıldıktan sonra teknisyen, çekim süresince boyun bölgesini hiç oynatmaması gerektiği yönünde uyarıda bulunur. Bu uyarıdan sonra oynatma ihtimaline karşılık boynu sabitleyecek aparatlar yardımıyla önlem alınır. Gözlerin kapatılması istenir ve kızak biraz kaydırılarak boyun bölgesinin içeri girmesi sağlanır. Teknisyen kumanda odasına geçerek cihazı çalıştırır. Çekim yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer. Bu esnada cihaz tarama yaparken çeşitli yüksek sesler duyulur. Tarama devam ettiği sürece kızak ileri-geri hareket eder.

Boyun Emarı Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Acil  boyun emarı değilse çekim sonuçları 1 hafta kadar sonra verilebilir. Görüntülerin çıktıları alındıktan sonra radyologlar tarafından emar sonuçları değerlendirilir ve sonuç raporu yazılarak hastaya teslim edilir.

Emar Çekilmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası
  • Emar öncesi vücudunuzdaki çivi, platin, kalp pili ve protezlerden doktorunuza bahsedin.
  • Çekimden önce üzerinizde tüm metal eşyaları çıkartın.
  • Kredi kartları gibi tüm kartlarınızı üzerinizde bulundurmayın.
  • Cep telefonu ve elektronik eşyaların tümünü çıkartın.
  • Emar esnasında çekilen bölgenizi kımıldatmamaya çok dikkat edin.

Beyin Emarı Nasıl Çekilir Resim 1

Boyun Emarı Nasıl Çekilir Resim 2

Boyun Emarı Çekim Fiyatları Ne Kadardır?

Devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olarak çekilmektedir. Bazı hastanelerde emar cihazı olmadığı için anlaşmalı kurumlara yönlendirilir ve ücretsiz çekilmesi sağlanmaktadır.

Özel hastanelerdeki SGK (SSK, BAĞKUR, GSS, Emekli Sandığı) emar fiyatları ise hastanenin lüxlüğüne göre değişmektedir. Bir çok özel hastanede emar çekim ücretleri 100 ila 300 TL arasında değişirken, bazı özel hastanelerde bu rakam 2.500 TL’ye ulaşabilmektedir.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Link bağlantılı kaynak göstermek suretiyle faydalanabilirsiniz. Hatalı veya eksik bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Emar Çekimini A’dan Z’ye Anlatan Bir Video (Yabancı Dil):

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.