Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri ve Egzersizleri

Boyun düzleşmesi hastalığı, boyun omurlarının normal kavisli şeklini koruyamayıp düzleşmesi veya ters yöne doğru eğilmesi olarak tanımlanır. Hastalık duruş bozukluğu, fiziksel yaralanmalar başta olmak üzere, çeşitli etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkar. Boyun düzleşmesi genellikle kemiklerin ve eklemlerin esnekliğini yitirmeye başladığı yirmili yaşlardan sonra ortaya çıkar. Özellikle masabaşı işte çalışanlar, bilgisayar başında fazla vakit geçirenler, yüksek yastıklarda yatanlar ve hareketsiz yaşam tarzı olanlarda boyun düzleşmesi riski fazladır. Boyundaki omurların düzleşmesi, sırt ve boyun kaslarının kasılarak çeşitli rahatsızlıklar vermesine neden olur.

Boyun Düzleşmesi

Normal boyunlu kavisi: Boyun omurların olması gereken eğimde olmasıdır. Sağlıklı kişilerde eğim bu şekildedir.

Düzleşmiş boyun kavisi: Boyun omurlarının olması gereken eğimi bozup düzleşmesidir. Genellikle erken evrelerde bu tip düzleşme görülür. Tedavisi kolaydır.

Öne eğilmiş boyun kavisi: Düzleşen boyun kavisinin ilerleyerek ters eğim almasıdır. Genellikle çok ilerlemiş boyun düzleşmelerinde görülür. Tedavisi biraz daha zordur.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri Nelerdir?
Dik duruşta ense kısmında eğimin azalması ve başın biraz önde kalması. Bel kısmında, sırtta ve kürek kemiklerinde ağrı. Kollarda ağrı ve uyuşma. Ellerde uyuşma ve beceri kaybı gibi belirtiler gösterir. Bazen de enseden baş üstüne ve alna kadar vuran şiddetli baş ağrılarına ve denge bozukluğuna neden olan belirtiler de gösterebilir.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri
Düzleşme esas olarak hareketsizliğe bağlı esneklik kaybından oluşur. Boyun omurlarına kavis veren kasların yetersiz hareket etmesi, ileride bu kasların gerilerek boynu düzleştirmesine neden olur. Bunun yanı sıra da stress de boyun düzleşmesini etkileyen faktörlerdendir.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Var Mı?
Bir ay gibi kısa bir sürede değişen boyun omurları kavisini tekrar eski haline getirebilmek mümkündür. Bunu sağlamak için birkaç basit egzersiz, esneme hareketi ve bazı önlemlerin alınması yeterli olacaktır. Hastanın tedavi sonunda birçok şikayeti tamamen kaybolacak, kendini daha rahat hissedecek ve normal yaşantısına dönebilecektir. Ayrıca ileri ki dönemlerde ortaya çıkabilecek boyun fıtığı riski de en aza indirgenmiş olur.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Var Mı?
Hem tedavi edici, hem de önleyici etkileri olan egzersiz hareketleri vardır.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Nelerdir?
1 – Her türlü egzersiz boyun düzleşmesi tedavisinde etkilidir.
2 – Özellikle sırt, bel, baş ve kollarla yapılan tüm hareketler boyun düzleşmesi tedavisinde çok etkilidir.
3 – Öne ve arkaya doğru yapılan bel esnetme hareketleri çok faydalıdır.

Tavsiye olunan birkaç egzersiz:

Not: Aşağıda verilen hareketler genel olarak herkesin yapabileceği klasik esneme hareketleridir. Yalnızca doktorunuzun tavsiye ettiği hareketleri yapınız. Hareketleri yapmadan önce birkaç dakika ısınma hareketleri yapmanız olası bir sakatlanma riskini azaltacaktır.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

1-  Yukarıdaki resimdeki gibi başı sağa-sola ve öne-arkaya doğru hareket ettiriniz. Her yönde 3 saniye kadar bekleyip, sonraki yöne geçiniz. Bu hareketi her yön için 5 kez tekrar ediniz. Her 2 saatte bir yapılması büyük ölçüde rahatlama sağlayacaktır.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri 3

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

2- Yukarıdaki bel, sırt ve boyun esnetme kombinasyonu içeren hareketi yapınız. Her içe ve dışa bükümde 3 saniye kadar bekleyiniz. Hareketi 10 yukarı, 10 aşağı bükme olarak yapınız, bitince 1 dakika kadar bekleyip tekrar ediniz. Gün boyu birkaç kez yapılması tavsiye edilir.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri 4

3- Yukarıdaki hareketi aralıksız yapabildiğiniz kadar yapın, yorulunca bırakın ve 1 dakika kadar bekleyip tekrar edin. Gün boyu birkaç kez yapılması tavsiye edilir.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri 5

4- TV izlerken bile yapabileceğiniz kolay bir hareket. 3-5 dakika kadar bu şekilde durmaya çalışın ve sonra sırt üstü uzanıp biraz gevşeyin. Gün boyu birkaç kez yapılması tavsiye edilir.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri 6

5- Yukarıdaki resimdeki gibi esnetme hareketlerini tekrar ediniz. Her harekette 5 saniye bekleyip sonraki harekete geçiniz.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri 7

6- Yukarıdaki hareketi 15 kez yapınız. Her kalkışta 3 saniye kadar bekleyiniz. Bittiğinde 1 dakika kadar dinlenip hareketi 15 kez daha yapınız.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri 8

7- Yukarıdaki hareketi yaparken durabildiğiniz kadar durmaya çalışın.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri 2

8- Yukarıdaki bel ve boyun esnetme hareketini birkaç kez tekrar ediniz. Sonra alt kısımdaki şınav çekme egzersinizi yapınız. Birkaç kez yapmanız yeterli olacaktır.

9- Yüzmek çok etkilidir, ancak bunu sürekli yapmak mümkün olmadığından evde yapılabilecek benzer bir harekette yeterli olacaktır. Ayakta dik durarak yukarıya doğru kollarınızla yüzermiş gibi kulaç atınız. Günde en az 3 kez tekrar etmek gerekir.

Düzleşmeyi Önleyici Tavsiyeler:
* Çok yüksek ve çok ince yastıkla yatmaktan kaçınınız. Yan yattığınızda başınızı düz tutacak bir yastık kalınlığı idealdir.
* Islak saçla rüzgara çıkmayınız.
* Uzun süre hareketsiz kalmayınız.
* Mümkün olduğunca dik oturmaya çalışınız.
* Strese yol açarak zararlı hormonların salgılanmasına neden olan gerilim, korku filmi, bilgisayar oyunu, vb. gibi etkenlerden bir süre kaçınılmalıdır.

1 comment to Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri ve Egzersizleri

  • tuğba

    1 haftadır boynum ağrıyor doktora randevu alamıyorum hep dolu diyor. Bugün sağlık ocağını gittim boynum ağrıyor dedim. Doktor hastaneye ortopediye git dedi. Randevu alamıyorum deyince muayene etti. Boyun düzleşmesi olabilir dedi sonra krem ve B12 vitamini hapı verdi. En kısa zamanda randevu alıp hastaneye git dedi. Boyun düzleşmesi deyince korktum ama okuyunca biraz içim rahatladı.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.