Boşaltım Sisteminin Sağlığını Korumak İçin Gerekenler

Vücutta kullanım sonrasında yararı kalmayan atık maddeler ve zararlı hale dönüşen maddeler, fazla sıvılar boşaltım sistemi sayesinde vücuttan dışarıya atılırlar. Eğer bu zararlı atıklar dışarı atılmamış olsaydı, vücut bir süre sağlığını kaybeder ve çok ciddi sağlık sorunlarına sebep olurdu. Sağlıklı bir vücut için, boşaltım sisteminin sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini bilmek gerekir. Bunlar aşağı verildiği gibidir.

Boşaltım Sisteminin Sağlığını

Yeterli miktarda sıvı tüketilmelidir:
Boşaltım sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için öncelikli olarak yeterli oranda sıvı tüketilmesi gerekir. Boşaltımdaki tüm organlarımız, atık maddelerin vücuttan uzaklaştırabilmek için suya ihtiyaç duyar. Az su içmek veya çok su içmek boşaltım sistemi sağlığına zarar verir. Günde ortalama 1,5-2 litre civarında sıvı tüketilmesi gerekir. Yeterli sıvı tüketip tüketmediğimizi idrar rengine bakarak anlayabiliriz. İdrar rengi çok sarı ise bu az su tükettiğimizi gösterir, çok şeffaf renkte ise de çok su tükettiğimizi gösterir. Açık sarı renk ise tüketilen su miktarının doğru olduğunu gösterir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Temizlik kurallarına uyulmalıdır:
Vücut temizliği ve yiyecek temizliği sağlıklı bir boşaltım sistemi için gereklidir. Kirli yiyecekler ve ellerden bulaşan mikrop, virüs ve mantarlar hastalanmamıza ve boşaltım sistemi sağlığımızın bozulmasına neden olur. Kişisel temizliğe özen gösterilmeli, yiyecekler iyice yıkanıp öyle tüketilmelidir.

Spor yapılmalıdır:
Spor yapmak kan dolaşımını hızlandırır ve boşaltım sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Böbreklerin süzdüğü atıkların sağlıklı bir şekilde idrar kesesine gönderilebilmesi için harekete ihtiyaç vardır. Hareket, böbrek süzgeçlerine yapışan atık maddelerin, yerlerinden ayrılarak idrar kesesine atılmasına yardımcı olur. Yeterince hareket yapılmazsa bu atıklar böbreklerde birikerek böbrek iltihabı, böbrek taşı ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara sebep olur.

Soğuktan korunulmalıdır:
Boşaltım sistemi soğuk havadan hemen etkilenir ve sonucunda böbrek iltihabı, idrar yolu iltihabı gibi hastalıklara neden olabilir. Özellikle kan dolaşımının yavaş olduğu bacaklar kış aylarında çok üşür, bacaklardan böbreklere uzanan atar ve toplar damarlar böbreklerin üşümesine neden olur. Kış aylarında bacakların üşümesini önleyecek önlemler alınmalıdır.

Ağız sağlığına önem verilmelidir:
Ağızdan vücuda giren bakteri, virüs ve mantarlar boşaltım sistemini olumsuz etkileyebilir. Özellikle de diş çürükleri ve boğaz iltihapları kana doğrudan virüs ve bakteri bulaştırarak böbreklerin hastalanmasına neden olabilir.

Herhangi bir hastalıkta doktora gidilmelidir:
Bazı hastalıklar boşaltım sisteminin sağlığını ciddi ölçüde etkileyebilir. Herhangi bir soğuk algınlığı, grip, diş çürüğü, idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek ağrısı gibi şikayetler görüldüğünde doktora gidilerek tedavi olunmalıdır.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.