Bombay Kan Grubu

Kan Testi Tahlili

A, B, AB ve 0 olarak bilinen kan gruplarına yeni bir grup daha eklendi. Aslında uzun zamandır bilinmekteydi, ancak kişilerde görülme ihtimalinin çok düşük olması nedeniyle pek gündeme gelmemekteydi. İlk olarak 1952 yılında Hindistan’ın Bombay şehrinde ortaya çıktığı için bombay olarak adlandırılmıştır.

Bombay olarak adlandırılan kan grubunun görülme sıklığı 250.000’de 1’dir. Bu ihtimale göre Türkiye sınırları içerisinde en fazla 280 kişide bu kan grubunun olabileceği ortaya çıkmaktadır. Kan grubu ölçümünde, kanda bulunan H antijeni büyük önem taşır. H antijenin mutasyona (değişime) uğraması sonucu bombay kan grubu ortaya çıkmaktadır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bombay kan grubuna sahip kişiler, normal test yaptırdıklarında, test sonucu 0 (sıfır) kan grubu gibi çıkmaktadır. Kan grubunun bombay olup-olmadığının öğrenilmesi için, ileri tetkikler yapılması gerekmektedir.

Bombay Kan Grubunun Sağlığa Etkisi:

Bombay kan grubunun sağlığa herhangi bir etkisi yoktur. Her grubu kan verebilen bombay, yalnızca kendi grubundan kan alabilir. Kan ihtiyacının ortaya çıkması durumunda bulunma olasılığı çok düşük.

Bu yazı bilgimanya.com‘a aittir. Hatalı veya yanlış bir bilgi olduğunu düşünüyorsanız editor@bilgimanya.com e-posta adresinden bize bildirebilirsiniz.

Kan grubu öğrenilirken yapılan test.

Kan grubu öğrenilirken yapılan test.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.