Boğaz Ağrısı İçin Tedavi Edici Yöntemler

Genellikle soğuk algınlığı ve gribin ilk belirtisi boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğüdür. Dış ortamdan alınan virüsler vücutta kuluçkaya yatar, vücut ısının düştüğü anda aktif hale gelerek boğaz ağrısına neden olur. Bu durumu kolayca atlatmak kişinin kendi elindedir. Bu durumda vücut sıcaklığını korumak çok önemlidir. Bu yöntemlerden bazıları aşağıdaki gibidir.

Boğaz Ağrısı İçin Görsel

Boğaz ağrısı tedavisine başlamadan önce bunlara dikkat edin;

Öncelikle bir ateş ölçer temin edin. Vücut sıcaklığınızı 36-37 derece civarında tutmaya çalışın. Yüksekse ateşi düşürün, düşükse ateşi yükseltin.

Boğazınızı sıcak tutacak tülbent vb. örtüler kullanmayın. Oda sıcaklığı yeterli olacaktır.

Boğaz ağrısı ve yanma varken çok sıcak veya çok soğuk içecekler tüketmeyin.

Odanızı nemlendirin. Bu iş için yapılmış hava nemlendirici makinelerin su haznesinde mikrop üremekte ve hasta etmektedir. Bu nedenle nemlendirici cihaz kullanmayın veya içerisini iyice yıkayıp 1 talı kaşığı tuz atıp öyle kullanın. Başka bir yöntemde kalorifer petekleri üzerine koyacağınız bir miktar su yeterli olacaktır.

Siyah çay, kahve, alkol ve sigaradan uzak durun.

Boğaz Ağrısı Tedavisi Kızarıklık

Boğaz ağrısına neden olan enfeksiyonun neden olduğu kızarıklık

Boğaz Ağrısı Tedavisi:

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Boğazdaki mikropları yok etmenin zamanı! Aşağıdaki yöntemlerin birkaçını yapabilirsiniz.

Sirke boğazdaki mikropların çoğalmasını engeller, hem de öldürür. 1 su bardağı ılık suya 1 çorba kaşığı elma veya üzüm sirkesi katılıp karıştırılır. Her 5-10 dakikada 1 yudum alınarak içilir. Yudumu yutmadan önce baş geriye doğru yaslanıp yutulursa boğazın tamamına ulaşır ve daha etkili olur. Sirke midenize dokunuyorsa bu yöntemi uygulamayınız. Aynı işlemi bol limonlu su ile de yapabilirsiniz.

Tuzlu su ağız içindeki mikropların ölmesini sağlar. 1 su bardağı ılık suya 1 tatlı kaşığı tuz konur ve iyice eritilir. Her 1 saatte 1 yudum alınır ve ağız için iyice çalkalanıp, gargara yapıldıktan sonra tükürülür. Bunu yaptıktan sonra ağzınızı suyla çalkalamayın. Aynı yöntemle burun içine de tuzlu su çekin ki, boğazdan burun içerisini yayılan mikroplar da yok olsun.

Karanfil güçlü bir doğal antibiyotiktir ve anti-inflamatuar olduğundan ağızdaki ve boğazdaki mikropları yok edici, tedavi edici özelliği vardır. Ağızdaki 5-10 dakika kadar emin, bu esnadaki tükürüklerinizi yutun. Atmadan hemen önce hafif hafif çiğneyip içindeki özü iyice çıkartın tükürüğünü yutun ve çöpünü atın.

Karanfil çayı ağız, boğaz ve sindirim sisteminden tüm vücuda yayılarak etki gösterir. 1 fincan için yeterli miktarda su kaynatılıp, ocağın en küçük gözüne alınır ve altı en kısık konuma getirilir. 1 fincana 10 tane düşecek kadar karanfil atılır. 2 dakika daha kaynadıktan sonra altı kapatılıp, 10 dakika kadar demlenmeye bırakır. 10-15 dakika içerisinde yudum yudum tüketilir.

Sarımsak da kuvvetli bir doğal antibiyotiktir. Oda sıcaklığına gelmiş 1 kase yoğurda 4-5 diş sarımsak katılarak tüketilir.

Bal, limon ve toz zencefil mikrop öldürmede kuvvetli bir üçlüdür. 4 çorba kaşığı bal, 4 çorba kaşığı limon, 1 tatlı kaşığı toz zencefil iyice karıştırılır. Kullanılacağı zaman yarım çay bardağı ılık suya 1-2 tatlı kaşığı ballı karışım eklenir ağız içi iyice gargara yapıldıktan sonra tükürmeden yutulur.

Meyvelerin asitleri iyi bir mikrop öldürücü, vitaminleri de direnç artırıcıdır. Portakal suyu ve limon suyu karıştırılıp birlikte içilmesi çok faydalı olacaktır. Ayrıca sade olarak da portakal, mandalina, kivi gibi yüksek C vitamini içeren meyveler tüketebilirsiniz.

Bunların yanı sıra; yeşil çay, ada çayı, ıhlamur, böğürtlen çayı, ekinezya, nane çayı vb. gibi bitki çayları da boğaz ağrılarında etkilidir. Bu çaylardan günde 2 fincan kadar içilmeli. Çaylar asla çok sıcak olarak tüketilmemelidir.

Doktorunuza kontrol olmayı ve danışmayı ihmal etmeyiniz. Geçmiş olsun.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.