Böbrek Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılan Teknolojiler

Böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılan teknolojiler, teknolojik gelişmeler aşağıdaki gibidir.
1 – Diyaliz makinesi
2 – Böbrek taşı kırma makinesi

Diyaliz Makinesi:

Böbrek yetmezliği nedeniyle yaşamların yitirilmesini önlemeye yönelik ilk fikir ve çalışmalar 1854 yılından önce ortaya çıkmıştır.

1913
İlk suni böbrek, yani diyaliz makinesi çalışmaları 1913’de, Amerikalı doktor John J. Abel ve arkadaşları Rowtree, Turnel tarafından yapıldı. Yapılan ilk diyaliz makinesi fareler üzerinde başarılı sonuçlar verdi. Fakat cihaz insanlarda kullanılabilecek kadar yeterli değildi.

1926
Alman doktor Georg Haas, akut böbrek yetmezliği olan hastaların tedavisinde kullanılabilecek bir diyaliz makinesi geliştirdi. İnsan deneylerinde akut böbrek hastası yaşamını yitirdi, çünkü cihaz tam olarak böbreğin temizleme görevini yerine getiremiyordu. Ancak cihazın insanlarda kullanılabilecek yapıda olması bakımından umut vericiydi.

1943
Hollandalı doktor Willem Kolff, ilk hemodiyaliz makinesini geliştirdi. Böylelikle akut bir hastanın tedavisinde ilk kez başarılı bir sonuç elde edilmiş oldu.

Bu tarihe kadar olan tedaviler yalnızca akut, yani kalıcı olmayan böbrek yetmezliğinin tedavisi için kullanılabiliyordu. Bu tarihten sonraki tedaviler kronik, yani sürekli böbrek yetmezliği çeken kişilere uygulanabilir hale getirilmiştir.

1960
Amerikalı doktor Belding Hibbard Scribner, ilk hemodiyaliz makinesini üretti. Amerikalı kronik (devamlı) böbrek hastası Clyde Shields, bu diyaliz makinesi sayesinde tam 11 yıl yaşayabildi. Hasta 11 yıl sonra (1971) geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirmişti.

1966
Diyaliz makinesinde kullanılan yüksek filtre maliyetleri, yeni nesil filtrelerin üretilmesiyle azaldı. Bu sayede cihazların üretim maliyeti azaldı, cihaz üretimi arttı, hasta tedavi masrafları azaldı. Bu nedenle tarihte önemli bir yere sahip olmuştur.

1979
Alman Fresenius Medical Care şirketi, ultrafiltrasyon kontrollü yeni bir diyaliz sistemini tanıttı. Önceki cihazlar kanı istenilen seviyeye yakın temizleyemiyordu. Bu gerçek anlamda çalışan ilk diyaliz cihazıydı.

1979-2014
Günümüzde halen kanı böbrekler kadar iyi temizleyebilen bir diyaliz makinesi yapılamamıştır. Günümüzdeki cihazlar hastaların yaşam sürelerini ve yaşam kalitelerini arttırabilecek düzeydedir. Şu an ki tek kesin tedavi yöntemi böbrek naklidir.

Günümüzde aynı cihazın farklı yapılarda olanları bulunmaktadır. Hastanelerde kullanılan çok büyük makineler veya evlerde kullanılabilecek kadar ufaltılmış modelleri bulunmaktadır. Hastanelerde kullanılan modeller kanı 4 saat gibi bir sürede tamamen temizlemektedir. Evlerde kullanılabilen modeller çok küçüktür, her yere taşınabilir ve gece uykusu sırasında kan temizleme işini yapabilmektedir.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Bilim insanları ve doktorlar, önümüzdeki birkaç yıl içinde, genetiği değiştirilmiş hayvanlardan insanlara organ naklinin mümkün olabileceğini duyurdu.

Grafik 1: Türkiye genelinde yıllara göre böbrek hastalarının sayısını gösteren grafik.

Böbrek Hastalarının Grafiği

Grafik 2: Türkiye genelinde yıllara göre böbrek hastalarının nakil sonuçlarını gösteren tablo.
Böbrek Hastaları Tablo Grafik

Grafik 3: Böbrek hastalarının diyaliz ve nakil sonrası hayatta kalma yüzdelerini gösteren tablo.
Böbrek Hastalıklarının Tablosu

6 comments to Böbrek Hastalıklarının Tedavisinde Kullanılan Teknolojiler

 • Fatih

  Çok güzel olmuş yapana helal olsun ödevime çok yaradı.

 • Emre

  Teşekkür ederim ödevime yardımcı oldu (‘v’)
  /| |\ çok sağ olun. :D

 • seda

  Evet bize çok yardımcı oldu bu site :) teşekkür ederim.

 • burçak

  Süper tam da aradığım şey çok teşekkürler.

 • Şevval

  Ayy tam aradığım şey çok teşekkür ederim. Ödevim harika mı harika olacak. :))

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.