Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekte insan

1) Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekte insan sağlığı üzerinde nasıl etkiler yaratacağını araştırınız. 2) Bu etkilerin destek ve hareket sistemine katkısını örneklerle açıklayınız.

1) Gelecekte bilimsel ve teknolojik gelişmelerin insan sağlına etkileri neler olabilir?

Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin çoğu insanların hayatını kolaylaştırmak veya daha sağlıklı bir hayat sunmak için yapılmaktadır. Bu gelişmeler insanlara rahatlık ve sağlık getirirken bir yandan da başka hastalıklara sebep olmaktadır.

Bir yere gitmek için arabaya binmek, merdivenler yerine asansörü veya yürüyen merdivenleri kullanmak insan hayatını kolaylaştırırken aynı zamanda da yeterince yürümediği için kas ve kemik sistemini zayıflatarak çeşitli hastalıklara neden olur. Gelecekte taşımacılıkta kullanılacak bir çok yeni araç aynı zamanda insanların sağlıklarını da olumsuz etkileyecektir.

Televizyon, bilgisayar, tablet, akıllı telefon, telefon gibi teknolojik aletler insan hayatını kolaylaştıran en önemli icatlardandır, ancak yaydıkları radyasyon nedeniyle kas ve kemik sistemine, sinir sistemine etki ederek çeşitli hastalıklara neden olurlar. Gelecekte bu ve benzeri bir çok cihaz üretileceğinden hastalıkların daha çok artmasına sebep olacaktır.

Fabrikalarda kullanılan robotlar ve çeşitli makineler insanların işlerini yapmalarını çabuklaştırır, ancak insanların daha fazla hareketsiz kalmalarına sebebiyet vererek kas ve kemik kaybı, obezite gibi bir çok hastalığa neden olmaktadır. Gelecekte bu aletlerin her alanda kullanılabileni üretileceğinden insanların daha çok sağlık sorunu yaşamasına sebep olacaktır.

İnsanları evde tutan televizyon, bilgisayar gibi teknolojik cihazlar insanların dışarı çıkıp hareket etmelerini, spor yapmalarını, güneş ışınından D vitamini almalarını engellemektedir. Gelecekte insanları eve daha çok hapsedecek gelişmeler olacağından sağlık sorunlarının da artmasına sebep olacaktır.

Turknet Davet Kodu - Arkadaşını Getir Kampanyası

Olumsuz gelişmeler olduğu gibi, olumlu gelişmelere de sebep olacaktır.

2) Bu etkilerin destek ve hareket sistemine katkısına örnekler:

Gelişen teknoloji sayesinde;

 • kırılan bir kemiğin yerine yapay kemikler takılabilecek.
 • yaşa bağlı kemik erimesinin önlenmesi için tedaviler geliştirilecek.
 • bel ve boyun fıtığına neden olan hasarlı dokular tamamen iyileştirilebilecek.
 • eklem kireçlenmesine bağlı hareket kısıtlıkları tamamen tedavi edilebilecek.
 • kaybedilen kol ve bacak gibi uzuvların yerine gerçeğine en yakın fonksiyonlara sahip biyonik protezler takılabilecek.
 • kas, kemik ve sinir sistemini etkileyen romatizma gibi bir çok hastalığın tedavisi bulunabilecek.

Bu yazı bilgimanya.com’a aittir.

bilimsel-ve-teknolojik-gelismelerin-gelecekte-sagliga-etkileri

7 comments to Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin gelecekte insan

 • busra

  Süper bir site bayıldım çok teşekkürler.

 • serenay sarıkaya

  İstediğim gibi teşekkürler. Çok güzel ben böyle site görmedim harikasınız çok sağ olun. Çok teşekkürler tam istediğim gibi cevaplar buldum.

 • melisa

  Tamda istediğim çok teşekkürler.

 • Melisa

  Çok teşekkürler bütün sitelerde aradım ama güzel bulamadım bu siteye girdim ve ödevim çok güzel oldu çok teşekkürler elerinize sağlık. :D

 • Uuuuu

  Mükemmel bir ödev oluyor :D çok teşekkürler. ;)

 • duygu

  Bir sürü sayfa baktık hep geçmiş anlatılmıştı bu yazı soruya daha uygun hepsini yazdım yapanlara teşekkür ederiz böyle sayfalar sunduğunuz için.

 • elif

  Çok güzel olmuş. Madde madde olduğu için daha iyiydi. Yapanlara teşekkür ederiz.

Yorum Yazabilirsiniz

  

  

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.